Wiadomości

POLSKA

Jubileusz 100-lecia Parafii św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu
Msza Święta pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego, ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej (fot. Daniel Ochnio)

Jubileusz 100-lecia Parafii św. Jadwigi Śląskiej na warszawskim Żeraniu

16 października 2021 roku, uroczystą Mszą odpustową, zakończył się rok jubileuszowy obchodzony w 100-lecie Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Warszawie. Duchowe przygotowanie do tej uroczystości odbyło się pod hasłem „Tydzień przygotowań do odpustu w 100-lecie parafii i w 50-lecie poświęcenia kościoła”. Poprowadzili je ojcowie Andrzej Danilewicz, Andrzej Borek, Marcin Piwnicki i Krzysztof Malejko. Głównym ich celem był przybliżenie parafianom Zgromadzenia Słowa Bożego oraz postaci świętych i błogosławionych werbistów. 

Uroczystej Mszy Świętej jubileuszowej przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski, bp Romuald Kamiński, który przy tej okazji udzielił bierzmowania młodzieży z naszej parafii. W uroczystości wzięli też udział współbracia werbiści na czele z o. prowincjałem Sylwestrem Grabowskim, księża z dekanatu, siostry zakonne oraz parafianie, przyjaciele i sympatycy naszej parafii.

jadwiga bierzmowanie2021 117Fot. Daniel Ochnio

W kazaniu ksiądz biskup podkreślił ważną i historyczną rolę, jaką pełniła i wciąż pełni parafia św. Jadwigi Śląskiej. Choć obecnie parafia znajduje się w specyficznej lokalizacji, ma bogatą historię. Została erygowana 22 października 1921 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Pięćdziesiąt lat temu, 19 września 1971 roku, bł. kardynał Stefan Wyszyński poświęcił nowy kościół, który służy wiernym do dzisiaj. Kościół ten odgrywał istotną rolę w czasie tworzenia się „Solidarności”. Czterdzieści lat temu, 21 września 1981 r., bł. ks. Jerzy Popiełuszko poświęcił tu sztandar „Solidarności” FSO Warszawa. 

Na zaproszenie śp. abpa Henryka Hosera, werbiści rozpoczęli pracę duszpasterską w parafii św. Jadwigi Śląskiej 1 sierpnia 2017 r. Przy współpracy z Werbistowskim Centrum Migranta Fu Szenfu, kościół parafialny stał się również miejscem duszpasterstwa migrantów.

Obchody stulecia były okazją wyśpiewania Trójjedynemu Bogu Te Deum laudamus i zarazem spojrzenia z nadzieją w przyszłość.

Eric Hounake SVD, Kazimierz Szałaj SVD

jadwiga bierzmowanie2021 117Nowa ambonka w kościele św. Jadwigi Śląskiej (fot. Daniel Ochnio)

jadwiga bierzmowanie2021 117O. Sylwester Grabowski SVD (fot. Daniel Ochnio)

jadwiga bierzmowanie2021 117Sakrament bierzmowania (fot. Daniel Ochnio)

jadwiga bierzmowanie2021 117Nieformalne spotkanie po celebracji liturgicznej (fot. Daniel Ochnio)

globe element95px ver1Więcej fotografii: https://www.facebook.com/jadwigazeran