Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Traktor dotarł do Timbunke

Wymiana traktora była koniecznością. Poprzedni, który służył nam na stacji misyjnej Timbunke, zakupiony został jeszcze przed odzyskaniem przez Papuę-Nową Gwineę niepodległości (1975 r.). Na dodatek nigdy nie był w żadnym warsztacie naprawczym, bo taki znajduje się znajduje się w bardzo odległej miejscowości, a droga dojazdowa rzadko była przez ostatnie 50 lat przejezdna. Naprawy oraz serwisy dokonywane były przez buszmenów podszkolonych przez naszych misjonarzy. 

25 lat Grupy Wydawniczej Słowa Bożego

Grupa Wydawnicza Słowa Bożego skupia instytucje werbistowskie, które zajmują się wydawaniem i rozpowszechnianiem Pisma Świętego w krajach hiszpańskojęzycznych, w których pracują werbiści. Niedługo obchodzić będzie 25-lecie istnienia. Obecnie liczy 12 członków i należą do niej: Wydawnictwo Słowa Bożego z Hiszpanii, werbistowskie wydawnictwa z Argentyny i Boliwii, Centrum Biblijne SVD w Ekwadorze oraz księgarnie werbistowskie i dystrybutorzy w Chile, Panamie, Paragwaju, Kolumbii, Kostaryce, Meksyku i USA, a także wydawnictwo Verbum Bible z Demokratycznej Republiki Konga.

Zambia: wielu powołanych mało wybranych

W Zambii jest 11 diecezji i w każdej z nich mamy już miejscowego biskupa. Niewielu zostało biskupów emerytów-misjonarzy, choć nadal są dużą pomocą dla młodego Kościoła zambijskiego. Podobnie, jak starsi misjonarze, często są w grupie doradczej urzędującego biskupa. Tworzenie Kościoła miejscowego zgodnego z lokalną tradycją i kulturą jest bardzo istotne, dlatego inkulturacja jest bardzo ważna w budowaniu nowych struktur Kościoła.

Wśród nowicjuszy na Filipinach

Od ponad dwudziestu lat mamy porozumienie pomiędzy werbistowskimi prowincjami, że gdy wysyłamy naszych podopiecznych, to towarzyszy im jeden z formatorów. Tym razem wybór padł na mnie. W ostatnich dwóch latach nie zdołaliśmy tego uczynić, bo COVID-19 trochę namieszał i poproszono mnie bym poprowadził tymczasowy nowicjat w Papui. W tym roku jesteśmy ponownie na Filipinach, w międzynarodowej wspólnocie.

W Beninie poświęcono kolejną studnię głębinową

16 października 2023 roku, w 45. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, w wiosce N’Djakada w Beninie, odbyła się ceremonia poświęcenia studni nazwanej imieniem papieża Polaka. Jej budowa została sfinansowana dzięki ofiarom dobrodziejów z Polski, którzy włączyli się w akcję “Woda dla Afryki”, prowadzoną przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.

Studnię poświęcił o. Anastase Nduwayezu SVD, werbista pochodzący z Rwandy, proboszcz Parafii św. Józefa w Sonaholou, na terenie której leży wioska N’Djakada.

Werbiści na Tajwanie, w Hongkongu i Makau

Werbiści pracują na terenie Chin od 1879 roku, gdy przybyli tam pierwsi werbistowscy misjonarze: św. Józef Freinademetz SVD i o. Jan Anzer SVD. Kilka lat później dołączyli do nich kolejni i misja w Kraju Środka zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie.

Dziś Prowincja Chińska zgromadzenia składa się z 4 dystryktów: Tajwan Północ, Tajwan Południe, Hongkong-Makau oraz Chiny kontynentalne.

Studnia św. Jerzego w Lenido Madjathon

W wiosce Lenido Madjathon w północnym Togo poświęcono kolejną studnię wybudowaną dzięki wsparciu ofiarodawców z Polski. Studnia św. Jerzego jest kolejną, która powstała w ramach akcji "Woda dla Afryki" prowadzonej przez werbistowski Referat Misyjny z Pieniężna.

Do tej pory kobiety i młode dziewczęta z Lenido Madjathon musiały chodzić po wodę do strumienia oddalonego o 2 km. Ale woda ta nie jest czysta i nadaje się do picia dopiero po zagotowaniu i przefiltrowaniu.

Trzeba dobrze planować zajęcia

Żyję w tropiku boliwijskim, w miasteczku San Miguel de Velasco. Jest to parafia żywa i pełna wiary, z największą liczbą wiosek dojazdowych w całej naszej diecezji. Jest ich ponad 50. Do najdalszych wiosek musimy dojeżdżać ponad 130 km, ale staramy się być tam przynajmniej raz na miesiąc. Niestety, asfaltu tutaj nie mamy, więc taka podróż trwa kilka godzin.

W miasteczku cieszymy się obecnością wielkiej liczby dzieci i młodzieży. Mamy prawie 200 dzieci przygotowujących się do pierwszej komunii i 130 młodzieży, która przyjmie w tym roku sakrament bierzmowania.