Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Polscy werbiści w telewizji portugalskiej o pobożności i inkulturacji
O. Andrzej Grecki SVD (z lewej) i o. Andrzej Pietrzak SVD podczas wywiadu w RTP (fot. kadr z wywiadu)

Polscy werbiści w telewizji portugalskiej o pobożności i inkulturacji

6 marca 2023 roku red. Vera Santos z portugalskiej RTP (Rádio e Televisão de Portugal) przeprowadziła wywiad z ojcami Andrzejem Greckim SVD, proboszczem Parafii św. Mateusza w Toronto i Andrzejem Pietrzakiem SVD, kierownikiem Katedry Religiologii i Misjologii KUL. Wywiad zatutułowany “Romeiros Polacos” (Polscy pielgrzymi) wieńczył ich udział w wielkopostnej pielgrzymce mężczyzn na azorskiej Wyspie św. Michała.

Pielgrzymki te mają 500-letnią tradycję. W jednej z nich uczestniczył także br. Wojciech Gądek SVD z prowincji portugalskiej i pracujący w Montrealu o. Adam Łaskarzewski SVD.

Od kilku lat Katedra Religiologii i Misjologii KUL prowadzi badania nad pobożnością ludową i misją Kościoła. W ubiegłym roku o. Andrzej Grecki SVD obronił doktorat na temat „Pobożność ludowa jako wyraz inkulturacji wiary na przykładzie męskich pielgrzymek wielkopostnych na azorskiej Wyspie św. Michała”.

Owoce badań posłużą do wzmocnienia działań werbistów na rzecz środowisk emigracyjnych w Kanadzie i w innych krajach. Nawiązując do antropologiczno-religioznawczych tradycji werbistowskich, zwłaszcza do duchowości św. Arnolda Janssena, powstał projekt ewangelizacyjno-misyjny pod tytułem „In cordibus nostris”. 

globe element95px ver1Pełny zapis wywiadu w RTP

globe element95px ver1CZYTAJ TAKŻE: Chcę im towarzyszyć - wywiad z o. Andrzejem Greckim SVD

Polscy werbiści na Wyspie św. Michała na Azorach: br. Wojciech Gądek SVD (pierwszy z lewej), o. Andrzej Grecki SVD (drugi z lewej) i o. Andrzej Pietrzak SVD (drugi z prawej). Ffot. archiwum Andrzeja Pietrzaka

Red. Vera Santos oraz ojcowie Andrzej Grecki SVD i Andrzej Pietrzak SVD w studio RTP (fot. kadr z wywiadu)