Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbiści z Ukrainy zostają ze swymi ludźmi
Prowadzona przez werbistów parafia w Wierzbowcu (fot. archiwum SVD)

Werbiści z Ukrainy zostają ze swymi ludźmi

Obecnie na terenie Ukrainy przebywa 2 werbistów. Obaj pracują w zachodniej części kraju. O. Wojciech Żółty SVD jest proboszczem w Wierzbowcu w Obwodzie Winnickim, zaś o. Adam Kruczyński SVD w Strudze w Obwodzie Chmielnickim. Mimo bardzo trudnej sytuacji pozostają ze swymi ludźmi i w miarę możliwości organizują potrzebną pomoc.

- Bieżąca sytuacja w regionie jest napięta, ale stabilna - donosi o. Wojciech. - Ludność w Wierzbowcu robi zapasy, wykupując produkty żywnościowe oraz lekarstwa. Ze sklepów wszystko już jest prawie wykupione, włącznie z solą. Na stacjach nie ma już paliwa. Misjonarz podkreśla, że w tym rejonie Ukrainy jest dość spokojnie, bo nie ma tam kompleksów wojskowych ani strategicznej infrastruktury.

W Wierzbowcu w trybie pilnym zaadaptowane zostały pomieszczenia, normalnie wykorzystywane podczas obozów letnich dla dzieci i młodzieży, by w razie potrzeby można było zakwaterować uchodźców z innych części kraju. Przygotowano miejsca dla 50 osób. Dotychczas ze schronienia skorzystało 11 osób, które zatrzymały się na chwilę i udały się w dalszą drogę. O. Wojciech zgromadził zapasy żywnościowe nawet na 2 tygodnie ich pobytu i podkreśla dobrą współpracę z lokalną administracją, która koordynuje przyjęcie uchodźcow.

wierzbowiec02

wierzbowiec02Pomieszczenia rekolekcyjne w Wierzbowcy są w trybie pilnym przygotowywane na przyjęcie uchodźców (fot. archiwum parafii w Wierzbowcu)

- Jakiś czas temu było słychać ostrzał jakiś obiektów wojskowych zlokalizowanych w Winnicy - dodaje o. Żółty. - Niestety w walkach zginął syn jednej z moich parafianek z miejscowości Huta, który po maturze poszedł do wojska.

Siostry Służebnice Ducha Świętego (SSpS), pracujące na różnych placówkach na Ukrainie, również przyjechały do Wierzbowca, gdzie zamieszkały w domu zakonnym sióstr. Współpracują w sprawach duszpasterskich z o. Wojciechem Żółtym SVD.

Referat Misyjny w Pieniężnie uruchomił zbiórkę funduszy na pomoc Ukrainie. Środki można przekazywać na konto nr 42 1240 1226 1111 0000 1395 9119 z dopiskiem “Pomoc Ukrainie”.

Ukraina należy do Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Werbiści pracują tam od początku lat 90-tych XX wieku. (adm)

wierzbowiec02Dom misyjny Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Wierzbowcu (fot. archiwum parafii w Wierzbowcu)

banner pomoc ukrainie1200x675px