Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbista arcybiskupem Tokio
Bp Kikuchi z grupą wiernych z Diecezji Niigata (fot. za www.asianews.it)

Werbista arcybiskupem Tokio

25 października bp Tarcisio Isao Kikuchi SVD, dotychczasowy ordynarisz Diecezji Niigata w Japonii, został przez papieża Franciszka mianowany arcybiskupem metropolitą Tokio.

Nominacja ta ma związek z osiągnięciem wieku emerytalnego przez abpa Petera Takeo Okadę, dotychczasowego pasterza archidiecezji Tokio.

Bp Kikuchi (jap. タルチシオ菊地功 - Taruchishio Kikuchi Isao) urodził się 1 listopada 1958 roku w Miyako, na terenie prefektury Iwate w diecezji Sendai. Do Zgromadzenia Słowa Bożego wstąpił w 1979 roku. Śluby wieczyste złożył w 1985 roku, a w rok później przyjął święcenia kapłańskie. W 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem Diecezji Niigata.

Archidiecezja Tokio rozciąga się na obszarze 7,3 tys. km2. Na jej terenie żyje ponad 19 mln ludzi, z czego 0,5% stanowią katolicy. W 75 kościołach pracuje 3 biskupów i 85 kapłanów. Na terenie diecezji działa 55 zgromadzeń zakonnych męskich i 151 żeńskich.

Werbiści pracują w Japonii od 1907 roku, kiedy wraz z dwoma innymi misjonarzami przybył tutaj o. Anton Ceka SVD, późniejszy prefekt Niigata. Pierwszą parafię werbiści otwarli w Akita i w krótkim czasie rozpoczęli pracę w innych miejscach wzdłuż japońskiego wybrzeża w prefekturach Yamagata, Niigata, Ishikawa, Toyama i Fukui. Obecnie w Japonii pracuje 136 werbistów, w tym 5 z Polski.

Na całym świecie pracuje obecnie 49 werbistowskich biskupów: 3 w Europie, 9 w Ameryce Płd. i Środkowej, 3 w Ameryce Płn., 19 w Azji, 5 w Oceanii i 10 w Afryce. Wśród nich jest 3 Polaków pracujących w Polsce, Boliwii i Papui Nowej Gwinei.

Fot. za www.facebook.com/NaszDomJaponski