Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbista biskupem pomocniczym w Brisbane
O. Timothy Norton SVD

Werbista biskupem pomocniczym w Brisbane

11 listopada Stolica Apostolska poinformowała, że decyzją papieża Franciszka o. Timothy Norton SVD został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Brisbane w Australii.

Pochodzący z Australii o. Norton pracuje obecnie we Włoszech. Na początku przyszłego roku dołączy do biskupa pomocniczego Kena Howella, wspierając arcybiskupa Marka Coleridge'a w służbie katolikom Archidiecezji Brisbane.

O. Tim Norton SVD urodził się w 24 lipca 1958 roku w Sydney. Do werbistów wstąpił w 1985 roku i rok później złożył pierwsze śluby zakonne. W latach 1987-89 odbył praktykę misyjną w Meksyku. Święcenia kapłańskie przyjął w 2 maja 1991 roku i wyjechał do pracy misyjnej w Meksyku. W latach 1991-96 był wikarym w werbistowskiej parafii w Mexico City. Dziś przyznaje, że kilka lat formacji religijnej i posługi kapłańskiej w Meksyku było czasem niezwykle cennym i pomocnym w dalszej pracy misyjnej.

W 1997 roku wrócił do Australii i rozpoczął pracę w formacji seminarzystów.  Był dyrektorem programu SILOAM (1997-98), który zajmuje się formacją kierowników duchowych. W latach 1998-2000 oraz 2002-2004 był prefektem kleryków werbistowskich w Melbourne. W międzyczasie (2001-2002) był mistrzem nowicjatu w Sydney.

W roku 2005 został przełożonym Prowincji Australijskiej SVD i pełnił tę funkcję przez 2 kadencje, do 2013 roku. W latach 2008-10 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Catholic Religious Australia, organizacji zrzeszającej przełożonych zakonów męskich i żeńskich. W tym czasie uczestniczył jako obserwator w spotkaniach Konferencji Episkopatu Australii.

W 2014 roku wyjechał do Rzymu, gdzie był między innymi odpowiedzialnym za formację oraz dyrektorem werbistowskiego Centrum Ad Gentes w Nemi.

Od czerwca 2020 roku o. Norton pracuje w pełnym wymiarze godzin z zakonnikami i zakonnicami promując międzykulturowość, która jest jednym z najważniejszych charyzmatów werbistów. To doświadczenie może mieć niebagatelne znaczenie w pracy przyszłego biskupa. Od lat bowiem werbiści pracują w tej Archidiecezji Brisbane w wielokulturowych wspólnotach parafialnych w Inala i Kingston-Marsden. Nawiasem mówiąc ich obecność tam jest wynikiem wcześniejszej współpracy o. Tima Nortona SVD jako przełożonego Prowincji Australijskiej z arcybiskupem Markiem Coleridge.

- Na razie trudno mi wyobrazić sobie siebie jako kogoś innego niż zwykły werbista - powiedział o. Norton, gdy dowiedział się o nominacji biskupiej. - Dopiero przez ostatnie dwa tygodnie staram się myśleć o sobie jako o członku Konferencji Episkopatu Australii i biskupie Archidiecezji Brisbane, który jako werbista może mieć swój wkład w kulturę i misję lokalnego Kościoła.

Dodał również, że postara się wnieść do swojej posługi w Brisbane intensywne zainteresowanie kulturą i misją Boga w świecie, niezależnie od kształtu i formy, jaką to może przybrać.

Arcybiskup Coleridge powiedział, że nominacja o. Nortona była w pewien sposób zaskakująca, ale przyznał, że z pewnością wniesie on do posługi biskupiej wiele darów i doświadczeń, które są potrzebne teraz bardziej niż kiedykolwiek, gdy cały Kościół stara się być bardziej misyjny.

- Będzie on wnosił prawdziwy wkład nie tylko lokalnie w Brisbane i Queensland, ale także na poziomie ogólnokrajowym i międzynarodowym - powiedział abp Coleridge.

O. Norton spędził czas przed i po święceniach, żyjąc i pracując w Sydney z bezdomnymi i ludźmi zmagającymi się z chorobami psychicznymi i uzależnieniami. Przed wstąpieniem do werbistów wykształcił się na fizjoterapeutę i nadal traktuje to jako część swojej posługi.

Data święceń biskupich o. Tima Nortona SVD nie jest jeszcze znana, ale będą one miały miejsce w 2022 roku. (adm)