Sylwetki zmarłych współbraci

związanych z Polską Prowincją SVD

Śp. o. Stanisław Lewandowski SVD

O. Stanisław Lewandowski urodził się 12 września 1937 r. w Piekarach Śląskich, w górniczej rodzinie Józefa i Marii z domu Kubica. Idąc za głosem powołania, w sierpniu 1959 r. wstąpił do prowadzonego przez misjonarzy werbistów niższego seminarium w Domu św. Krzyża w Nysie. We wrześniu 1965 r. rozpoczął studia w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. Po święceniach pracował 11 lat w Paragwaju i 20 lat w Brazylii. 

Śp. br. Filip Smoliński SVD

Filip urodził się 13 stycznia 1995 roku w Żorach, w diecezji katowickiej. Był najmłodszym synem Mirosława i Ewy Smolińskich. Filip dorastał w ciepłej, religijnej atmosferze rodzinnej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żorach, gdzie przyjął sakramenty chrztu, Komunii Świętej oraz bierzmowania. 

Jego życzliwość i szacunek dla innych, szczególnie osób starszych, były doceniane przez lokalną społeczność parafialną i przełożonych zakonnych. Zostanie zapamiętany jako współbrat towarzyski, spontaniczny i otwarty, który cenił życie duchowe, wspólnotowe oraz pracę fizyczną.

Śp. o. Zenon Sikorski SVD

O. Zenon Sikorski urodził się 28 października 1943 r. w miejscowości Szronka, w diecezji płockiej, w rodzinie Konstantego i Marii z domu Aleksandrowicz. Rodzina utrzymywała się z pracy w gospodarstwie rolnym. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości 28 sierpnia 1958 r. wstąpił do prowadzonego przez Misjonarzy Werbistów niższego seminarium w Domu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bruczkowie Wielkopolskim. 

Śp. o. Kazimierz Niezgoda SVD

Kazimierz Niezgoda urodził się 23 sierpnia 1933 r. w miejscowości Studzionka, w diecezji katowickiej. Do szkoły powszechnej uczęszczał w pobliskiej Szerokiej, gdzie był również ministrantem w tamtejszym kościele. W sierpniu 1948 r. wstąpił do prowadzonego przez Misjonarzy Werbistów niższego seminarium w Domu św. Krzyża w Nysie, po którego ukończeniu w 1952 r. wstąpił do nowicjatu Zgromadzenia Słowa Bożego w Domu św. Wojciecha w Pieniężnie.  W 1967 r. wyjechał do pracy misyjnej w Papui-Nowej Gwinei, gdzie pracował aż do swojej śmierci.

Śp. o. Teodor Piechota SVD

O. Teodor Piechota zmarł w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia 2024 r., w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim. Przez ponad 40 lat pracował w Togo, m. in. w Bassar, Kabou, Tindjasse i Hanyigba. W listopadzie 2023 przyjechał na leczenie do Polski.

Urodził się 12 września 1952 r. w miejscowości Lędziny, w diecezji opolskiej. Jako młodzieniec był ministrantem oraz zakrystianem w kościele w rodzinnej miejscowości i to zapewne zadecydowało o wyborze przez niego życiowej drogi.

Śp. o. Jan Wróblewski SVD

22 lutego 2024 r., po nagłej i ciężkiej chorobie, zmarł o. Jan Wróblewski SVD, były wykładowca w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie, rektor werbistowskich wspólnot w Pieniężnie, Warszawie i Chludowie, były wiceprowincjał i dyrektor Webistowskiego Centrum Migranta w Warszawie, znany i ceniony rekolekcjonista i spowiednik. Miał 67 lat.

Urodził się 15 czerwca 1956 roku w Maciejkowicach, dzielnicy Chorzowa. Do werbistów wstąpił w 1975 roku. Po formacji seminaryjnej święcenia kapłańskie przyjął 18 kwietnia 1982 roku. Otrzymał przeznaczenie do pracy w Polsce.

Śp. o Joachim Zok SVD

Nad ranem, 2 lutego 2024 r., po długiej chorobie zmarł w rodzinnym domu w Oleśnie o. Joachim Zok SVD, wieloletni misjonarz w Ghanie i Papui Nowej Gwinei. Miał 67 lat.

Urodził się 23 maja 1956 r. w Oleśnie Śląskim. Po ukończeniu w 1963 r. szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Oleśnie. Religijna atmosfera domu rodzinnego oraz kontakty z werbistą, o. Stefanem Łysikiem SVD, spowodowały, że postanowił wstąpić do Zgromadzenia Słowa Bożego. We wrześniu 1975 r. rozpoczął nowicjat zakonny w Domu św. Wojciecha w Pieniężnie

Śp. o. Jerzy Jagodziński SVD

25 stycznia 2024 roku w szpitalu w Gwardiejsku zmarł o. Jerzy Jagodziński SVD. Miał 68 lat. Przez kilkanaście lat pracował na Filipinach, a od 1995 roku w Rosji. W  2008 r. przełożeni skierowali go do pracy w Obwodzie Kaliningradzkim, gdzie objął Parafię św. Józefa w Gwardiejsku oraz Parafię Matki Bożej Bolesnej w Znamieńsku.

Urodził się 20 kwietnia 1955 r. w Sieradzu. Ojciec był nauczycielem, a matka pracowała w administracji szkolnej jako księgowa. Miał trojkę rodzeństwa: siostrę i dwóch braci. Jak wspominał, wychował się „w cieniu” klasztoru sióstr Szarych Urszulanek, gdzie był ministrantem.

Śp. br. Marian Paroń SVD

Józef Paroń urodził się 1 grudnia 1938 r. w miejscowości Klonowa, w rodzinie Antoniego i Genowefy z domu Derdak. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości w 1952 r., podjął naukę w zasadniczej szkole zawodowej o profilu elektrycznym. Zdobył prawo jazdy zawodowe na wszystkie pojazdy samochodowe, uprawnienia do prowadzenia warsztatu mechanicznego oraz naprawy sprzętu radiowo-telewizyjnego. 

W 1959 r. rozpoczął postulat zakonny w Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie. 30 kwietnia 1967 r. złożył wieczystą profesję zakonną w kościele w rodzinnej parafii Klonowa. Przyjął zakonne imię Marian.