Podziwiam w o. Arnoldzie jego bezgraniczne, pełne dziecięcej ufności zawierzenie wszystkich spraw Panu Bogu. Jest dla mnie wzorem męża Bożego, wolnego od rozumowania koniunkturalnego. Zadziwia konsekwencją realizowania podjętych wyborów, które dojrzewały w czasie, w niekiedy długim procesie rozeznawania duchowego, przy użyciu wszelkich dostępnych środków ludzkich i nadprzyrodzonych, zwłaszcza modlitwy. Miał odwagę, aby prosić swoich podwładnych o przebaczenie. Nie ulegał łatwo pierwszym wrażeniom, „spieszył się bardzo powoli”.
W połowie grudnia 2024 roku w niewielkiej wiosce Koukpamounda w zachodnim Beninie dzięki wsparciu dobrodziejów misji z Polski została wywiercona kolejna studnia głębinowa. Otrzymała nazwę Studni Świętej Rodziny. Jej poświęcenia dokonał 22 grudnia 2024 roku o. Marsel Arjon SVD, proboszcz Parafii Matki Bożej z Dompago w Badjoudé (diecezja Djougou), na terenie której leży wioska Koukpamounda.
21 grudnia 2024 r. w wiosce Kakpala w Beninie poświęcono Studnię Werbistów Męczenników wybudowaną dzięki wsparciu polskich dobrodziejów misji. Jej patronami są polscy werbiści, którzy ponieśli śmierć męczeńską podczas II wojny światowej. Studnia ma głębokość 100 m, a jej wydajność wynosi 4 m3 na godzinę. Jest to kolejna studnia wybudowana w ramach akcji „Woda dla Afryki” prowadzonej przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie.
W dniach od 12-14 listopada 2024 roku, w ramach obchodów Roku Jubileuszowego 150-lecia założenia Zgromadzenia Słowa Bożego, w parafii Matki Bożej Gromnicznej w Morón (diecezjaCiego de Ávila) odbyło się spotkanie werbistów pracujących na Kubie. Wzięli w nim udział członkowie Dystryktu, których jest obecnie dziesięciu: dwóch Filipińczyków, trzech Indonezyjczyków, dwóch Słowaków i trzech Polaków. Parafię w Morón werbiści obsługują od lutego 2024 roku.
Do pomocy w prowadzeniu rekolekcji “Spotkań Małżeńskich” zgodziłem się z wielkim zapałem jeszcze w styczniu. S. Juliana Grotkowska SSpS, dobry przyjaciel i autorytet katechetyczny w latach mej szkolnej młodości, zaproponowała, bym przyjechał i zapoznał się z tą ważną inicjatywą kościelną.
Spodziewałem się, że cała moja aktywność na rekolekcjach będzie polegała na uczestnictwie w konferencjach, organizowaniu Mszy Świętych i spędzaniu większości czasu sam na sam z Bogiem. Dzięki Bogu, myliłem się.
Tegoroczna uroczystość świętych Archaniołów (29 września) okazała się dla Polskiej Prowincji SVD wyjątkowa. Obsługiwana przez werbistów Parafia pw. św. Michała w Wierzbowcu w Ukrainie została wyniesiona do rangi sanktuarium diecezjalnego. Przy okazji zdaliśmy sobie sprawę, że będzie to jedyne sanktuarium w prowincji. Nie pierwsze, ale obecnie, jedyne. Sprawa jest o tyle ciekawa, że cześć św. Michała bardzo dobrze wpisuje się ducha werbistowskiego.
W Zimbabwe sytuacja polityczna i ekonomiczna nie zmienia się od 20 lat. Mam na myśli to, że nie poprawia się znacząco, ale uczymy się codziennie żyć w takich warunkach, jakie mamy. Po raz kolejny mamy nową walutę, która już pierwszego dnia straciła na wartości i konsekwentnie tą wartość traci. Posługujemy się tu kilkoma walutami: dolarami amerykańskimi, randami południowoafrykańskimi oraz wspomnianą miejscową, nową walutą o nazwie ZiG (Zimbabwe Gold, czyli złoty zimbabwiański).
Pracuję jako protetyk i ortotyk na oddziale protetycznym, gdzie wykonuję protezy dla pacjentów po amputacji. Jestem również częścią mobilnej jednostki, która podróżuje po całym kraju, aby opiekować się pacjentami bliżej ich domów.
Ludzie przywykli do tego, że ksiądz większość czasu przebywa i pracuje w parafii. Moja posługa jest inna. Jako werbista i misjonarz mogę porównać moją posługę z Jezusem z Ewangelii św. Marka (Mk 5,25-34), kiedy uzdrowił kobietę cierpiącą na krwotok, a także z Piotrem w Dziejach Apostolskich.