Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Zamieniał parafie w wielką rodzinę (WSPOMNIENIE)

O. Jerzy Jagodziński SVD, przeżywał swoje kapłaństwo jako ofiarną służbę innym. Dzięki jego bezinteresownej służbie ożywiło się życie różnych wspólnot, odbudowano świątynie, a wielu ludzi odnalazło drogę do Boga. Gdziekolwiek służył, wykazywał się niezwykłymi cechami jako organizator, który potrafił gromadzić ludzi wokół Chrystusa i objawiać Jego miłość. Parafianie, którymi opiekował się przez ostatnie 15 lat, z zachwytem wspominają jego ogromny entuzjazm i determinację, których fundamentem była wielka miłość do ludzi oraz zrozumienie ich aspiracji i nadziei.

Kaplica Pokoju i Pojednania przy katedrze w Irkucku

W tym roku mija 25 lat od rozpoczęcia budowy Katedry Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Irkucku, głównej świątyni Diecezji Świętego Józefa w Irkucku, największej terytorialnie diecezji na świecie. Jej poświęcenia dokonał kard. Kazimierz Świątek, który 10 lat spędził na zesłaniu w Workucie.

Przy katedrze zlokalizowana jest Kaplica Pokoju i Pojednania, w której znajduje się ziemia z 14 gułagów. Kaplica jest wymownym znakiem, że w dzisiejszym świecie szukanie dróg pokoju i pojednania jest sprawą najpilniejszą.

Nowa werbistowska parafia na Kubie

Zdecydowaliśmy się zredukować jedną placówkę misyjną w diecezji Holguín-Las Tunas, gdzie pracuje nas najwięcej, i otworzyć nową wspólnotę w diecezji Ciego de Ávila. To samo centrum wyspy, gdzie potrzeby misjonarzy są bardzo duże. Diecezja powierzyła nam parafię w ok. 80-tysięcznym mieście Morón, położonym niedaleko malowniczego ośrodka turystycznego Cayo Coco. Jest to jedyna parafia katolicka w całym mieście. I tak zostałem nowym proboszczem Parafii Matki Bożej Gromnicznej.

W trosce o pokój w Kolumbii

Pod koniec lutego dostałem filmik, nagrany w dżungli przez grupę paramilitarną, której przedstawiciel ogłosił, że nie ma szans na pokój, gdyż prezydent dał rzekomo rozkaz wojsku zlikwidowania grup paramilitarnych. Dla tych ludzi wojna to interes, a cierpią tylko zwykli ludzie, ale także rodziny tych młodych, którzy dają się omamić kłamstwami bez pokrycia i tracą życie w walkach. Często odnajdujemy w rzece Atrato ciała młodych chłopaków zastrzelonych bądź utopionych, ze związanymi rękami. To, niestety, smutna rzeczywistość, jakiej doświadczamy na co dzień.

Podziękowanie z Togo za przybory szkolne

- W imieniu Togijczyków, a szczególnie dzieci i młodzieży, chciałbym serdecznie podziękować za zeszyty, tornistry, długopisy, kredki, farby, bloki rysunkowe i wiele innych przyborów szkolnych oraz zabawek, które otrzymaliśmy w ostatnim kontenerze z Polski - pisze z Togo o. Marian Schwark SVD. - Zostały one w większości już rozdane uczniom szkół podstawowych i średnich w oddalonych wioskach Prefektury Guérin-Kouka na północy Togo. Radość uczniów była ogromna.

Z misją w południowej Argentynie

Parafia San Francisco Solano jest trzecią parafią na terenie Alto Comedero. Powstała w roku 2011 w ramach podziału terytorialnego pierwszej werbistowskiej parafii, erygowanej w 1996 roku. Liczy prawie 100 tys. mieszkańców i jest podzielona na sześć stref duszpasterskich. Pięć z nich posiada już własne kaplice i sale katechetyczne. Cała ta ogromna wspólnota wspólnot jest obsługiwana przez dwóch młodych werbistów, pochodzących z Indonezji i Togo.

Trzy nowe studnie na północy Togo

Luty 2024 roku okazał się szczęśliwy dla mieszkańców wiosek Koulardo, Kpetab i Natchiboré na północy Togo. Dzięki wsparciu dobrodziejów misji z Polski wybudowano tam studnie głębinowe, dzięki którym będą mieli dostęp do czystej i zdrowej wody.

Poświęcenie studni odbyło się w dniach 13 i 14 lutego 2024 roku. Wszystkie wioski są stacjami bocznymi werbistowskiej Parafii Matki Bożej z Lourdes w Guérin Kouka.

Werbistowska parafia wyróżniona dekretem papieskim

24 lutego 2024 roku w prowadzonej przez werbistów Parafii św. Michała w Wierzbowcu na Ukrainie miała miejsce uroczystość wręczenia wspólnocie parafialnej dekretu papieskiego, dzięki któremu świątynia zyskała status miejsca, gdzie pod zwykłymi warunkami można uzyskać odpust zupełny. Ma to związek z obchodzonym w Kościele ukraińskim Rokiem św. Michała Archanioła.

- Dla nas to ogromna nobilitacja, gdyż nasz kościół jest jedynym miejscem na Ukrainie, gdzie można uzyskać odpust w czasie Roku św. Michała Archanioła - mówi o. Wojciech Żółty SVD, proboszcz z Wierzbowca.