Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Wydano katalog publikacji werbistów w chińskiej prowincji Szantung

Prowadzony przez werbistów Sinologiczny Instytut Monumenta Serica w Sankt Augustin (Niemcy) opublikował właśnie obszerny katalog publikacji SVD w chińskiej prowincji Szantung od końca XIX do pierwszej połowy XX wieku (data publikacji: 12 listopada 2024 r.). Ta nowa publikacja ma na celu przyczynienie się do lepszego zrozumienia historii misjonarzy Zgromadzenia Słowa Bożego w Chinach i dokumentuje kluczowy aspekt misji werbistów, apostolat prasy. Jest to również hołd Instytutu Monumenta Serica z okazji 150. rocznicy powstania SVD.

Bliżej Matki Bożej z Guadalupe

Matka Boża z Guadalupe to jeden z najważniejszych obiektów kultu religijnego w Meksyku i na całym świecie. Według wierzeń, objawiła się w 1531 roku prostemu Indianinowi, Juanowi Diego. Kazała mu nazbierać w okolicy naręcze róż. Tak zrobił, schował je do poncza i udał się do biskupa. W jego obecności rozwinął ponczo, na podłogę wysypały się róże, a na rozwiniętym materiale została jakby odbita postać Matki Bożej. To zdarzenie uznano za cud i zbudowano na tym miejscu świątynię, a owa cudowna tkanina bardzo szybko stała się obiektem wielkiego kultu.

Druga studnia w Czadzie już działa

29 września 2024 roku w wiosce Dokab w Czadzie odbyło się poświęcenie studni głębinowej wybudowanej dzięki wsparciu dobrodziejów z Polski w ramach akcji „Woda dla Afryki”. Studni nadano imię bł. Ilony i św. Jarosława. W uroczystości uczestniczyła cała społeczność wiejska z władzami wioski oraz werbiści, którzy sprawują opiekę duszpasterską nad parafią, do której należy Dokab.

Poświęcenia studni dokonał o. Thierry Balonda SVD, przełożony werbistowskiej misji w Czadzie i proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Doyou w diecezji Moundou.

Studnia św. Jacka w Fabredo

Pojawienie się czystej wody w małej wiosce Fabredo na północy Togo to punkt zwrotny w codziennym życiu jej mieszkańców. Wyobraźmy sobie podekscytowanie, które rozprzestrzenia się od domu do domu, wyczuwalne w powietrzu oczekiwanie po rozpoczęciu odwiertu studni głębinowej.

To odrodzenie, nowy początek, w którym nadzieja płynie tak obficie, jak czysta woda ze Studni św. Jacka, która została uroczyście otwarta 11 kwietnia 2024 r. Poświęcił ją o. D'avis Mekkattuparambil SVD, który od ponad 30 lat pracuje w Togo. 

Cztery nowe studnie w Beninie już działają

W Beninie otwarto 4 nowe studnie głębinowe wybudowane dzięki wsparciu dobrodziejów z Polski w ramach werbistowskiej akcji „Woda dla Afryki“. Studnie otwarto w wioskach Dabou, Sonaholou, Kadolassi i N’djakada w centralnym Beninie. Otrzymały nazwy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Andrzeja Apostoła, św. Stanisława Kostki i św. Tomasza Apostoła.

Akcja „Woda dla Afryki“ została włączona w projekt „150 studni na 150-lecie SVD“, który jest jedną z inicjatyw polskich werbistów z okazji Roku Jubileuszowego przed 150. rocznicą założenia zgromadzenia.

Werbiści mianowani kardynałami

6 września 2024 roku papież Franciszek ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów. Konsystorz, na którym otrzymają insygnia tej godności, odbędzie się 8 grudnia w Watykanie. Wśród nominatów znaleźli się dwaj werbiści - abp Tarcisio Isao Kikuchi SVD, metropolita Tokio oraz abp Ladislav Nemet SVD, metropolita Belgradu. Ich nominacja w niezwykły sposób wpisuje się w obchodzy Roku Jubileuszowego przed 150. rocznicą założenia Zgromadzenis Słowa Bożego.

Dzieci w Togo otrzymały artykuły szkolne z Polski

16 września 2024 roku rozpoczął się w Togo nowy rok szkolny. Na 8,5 miliona mieszkańców tego kraju, do szkoły ruszyło ponad dwa miliony dzieci i młodzieży. To bardzo dużo jak na tak mały kraj. Nie ma tu jeszcze obowiązku chodzenia do szkoły. Mimo to nauczaniem objęte są prawie wszystkie dzieci.

- Rozpoczęcie nowego roku szkolnego było doskonałą okazją, by rozdzielić artykuły szkolne, które otrzymaliśmy od dzieci w Polsce w ramach akcji „Uczniowie-Uczniom” - pisze z Togo o. Marian Schwark SVD.

Nowy dach na zabudowaniach parafii

Niedawno, dzięki ogromnej pomocy dobrodziejów z Polski, udało nam się wymienić cały dach na zabudowaniach parafialnych w San Miguel de Velasco. W jednym z moich ostatnich listów (czytaj TUTAJ) pisałem o wszystkich problemach i trudnościach, które sprawiał zniszczony dach naszych budynków. W nich gromadzą się grupy parafialne, dzieci, ministranci, a także nasi parafianie. Niektórzy z nich w formie żartu mówili, że po ulewie więcej wody znajduje się wewnątrz domu niż na zewnątrz. Dziś mogę z dumą i ulgą powiedzieć, że udało się wymienić ponad 450 m2 dachu.