Jednym z podstawowych zadań Zgromadzenia w Polsce jest formacja i kształcenie przyszłych misjonarzy. Najważniejszą rolę pełni tutaj Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii. Przez ponad pięćdziesiąt lat działalności dało Kościołowi ponad 600 misjonarzy - kapłanów i braci zakonnych. Obecnie w Polskiej Prowincji, do której należa także Ukraina, Łotwa i Norwegia, pracuje i przygotowuje się do życia zakonno-misyjnego 210 misjonarzy.
Drugim ważnym polem działalności werbistów jest szeroko pojęta animacja misyjna polskiego społeczeństwa. Wymienić tutaj należy:
- organizację imprez oraz cyklicznych akcji o charakterze ściśle animacyjnym, w tym "Wakacji z misjami" oraz akcji "Kierowcy Misjom"
- działalność duszpasterską na terenie parafii
- duszpasterstwo rekolekcyjne (Górna Grupa, Laskowice, Nysa)
- duszpasterstwo specjalistyczne wśród mniejszości narodowych, emigrantów, narkomanów, chorych na AIDS, dzieci ulicy itp. (Białystok, Warszawa)
- pracę naukową na KUL, UKSW, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Kolegium Teologicznym w Królewcu
- działalność w środkach społecznego przekazu: Wydawnictwo VERBINUM , miesięcznik "Misjonarz", programy radiowe i telewizyjne, itp.
- działalność Apostolatu Biblijnego
- działalność dydaktyczną
- działalność Muzeum Misyjno-Etnograficznego (Pieniężno wraz z filiami w Białymstoku, Chludowie, Górnej Grupie, Nysie i Laskowicach)
Deklaracja misyjna Polskiej Prowincji SVD
My, zakonno-misyjna, międzynarodowa wspólnota Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, poświęcona misjom ad gentes, kontynuując dzieło ojca założyciela św. Arnolda, mając za wzór i orędowników św. Józefa misjonarza i błogosławionych współbraci męczenników, deklarujemy, że wierni nauce Kościoła i natchnieniom Ducha Świętego pragniemy realizować następujące cele:
- kształtować w sobie nowego człowieka na wzór Chrystusa we wspólnocie braterskiej przez kontemplację Słowa Bożego i Eucharystię, modlitwę i ascezę, formację podstawową i permanentną;
- angażować się bezpośrednio w dzieło misyjne Kościoła powszechnego przez:
- formację i kształcenie misjonarzy
- troskę o powołania misyjne, posługę na rzecz migrantów
- duchowe i materialne wspieranie misji oraz troskę o powracających misjonarzy
- twórczą obecność w miejscach tworzenia kultury i nauki
- otwarcie się na nowe sytuacje misyjne; - angażować się w Kościół lokalny w Polsce, na Ukrainie, na Łotwie i w Norwegii przez:
- prowadzenie parafii w duchu werbistowskim
- animację misyjną
- pomoc ludziom, zwłaszcza młodym w poszukiwaniu i odkrywaniu sensu życia w duchu Ewangelii
- duszpasterstwa specjalistyczne, wynikające z naszego charyzmatu, jak: rekolekcje, troska o ubogich i marginalizowanych, uzależnionych i zniewolonych.