
Jednym z podstawowych zadań Zgromadzenia w Polsce jest formacja i kształcenie przyszłych misjonarzy. Najważniejszą rolę pełni tutaj Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii. Przez ponad pięćdziesiąt lat działalności dało Kościołowi ponad 600 misjonarzy - kapłanów i braci zakonnych. Obecnie w Polskiej Prowincji, do której należa także Ukraina, Łotwa i Norwegia, pracuje i przygotowuje się do życia zakonno-misyjnego 210 misjonarzy.
Drugim ważnym polem działalności werbistów jest szeroko pojęta animacja misyjna polskiego społeczeństwa. Wymienić tutaj należy:
- organizację imprez oraz cyklicznych akcji o charakterze ściśle animacyjnym, w tym "Wakacji z misjami" oraz akcji "Kierowcy Misjom"
- działalność duszpasterską na terenie parafii
- duszpasterstwo rekolekcyjne (Górna Grupa, Laskowice, Nysa)
- duszpasterstwo specjalistyczne wśród mniejszości narodowych, emigrantów, narkomanów, chorych na AIDS, dzieci ulicy itp. (Białystok, Warszawa)
- pracę naukową na KUL, UKSW, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz Kolegium Teologicznym w Królewcu
- działalność w środkach społecznego przekazu: Wydawnictwo VERBINUM , miesięcznik "Misjonarz", programy radiowe i telewizyjne, itp.
- działalność Apostolatu Biblijnego
- działalność dydaktyczną
- działalność Muzeum Misyjno-Etnograficznego (Pieniężno wraz z filiami w Białymstoku, Chludowie, Górnej Grupie, Nysie i Laskowicach)
Deklaracja misyjna Polskiej Prowincji SVD
My, zakonno-misyjna i międzynarodowa wspólnota Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, realizujemy charyzmat Założyciela, św. Arnolda Janssena. Świadomi powierzonego nam posłannictwa, którym jest pierwsze przepowiadanie, uobecniamy Boga w świecie na wzór Jezusa Chrystusa, Wcielonego Słowa Bożego.
W duchu dialogu i otwarci na znaki czasu, naszą misję w Polsce wypełniamy przez następujące formy działalności ewangelizacyjnej:
- formację permanentną w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym
- duszpasterstwo powołaniowe i formację przyszłych misjonarzy
- duchowe i materialne wspieranie misji
- duszpasterstwo zwyczajne i nadzwyczajne
- pracę naukowo-dydaktyczną na uniwersytetach i w szkołach
- apostolstwo przez środki społecznego przekazu
- posługę wśród obcokrajowców, ludzi uzależnionych i marginalizowanych, ludzi poszukujących prawdy i sensu życia oraz wyznawców innych religii i ideologii świeckich.
W ten sposób budzimy i kształtujemy świadomość misyjną społeczeństwa w Polsce. Czynimy to we współpracy z Kościołem lokalnym.