Sylwetki zmarłych współbraci

związanych z Polską Prowincją SVD

Śp. o. Sławomir Rzepka SVD

O. Sławomir Rzepka urodził się w Kościanie 26 sierpnia 1967 r. jako syn Lucjana i Marianny z domu Turkowska. Rodzina prowadziła w Dębsku gospodarstwo rolne. Miał dwoje rodzeństwa - siostrę i brata.

Uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rakoniewicach, po ukończeniu której, w 1981 r., rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim.

Po zdaniu matury w 1985 r. złożył podanie o przyjęcie do nowicjatu w Zgromadzeniu Słowa Bożego. Studia filozoficzne odbył w latach 1986-1988 na Wydziale Filozoficznym Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Nysie. Od września 1988 r. rozpoczął studia teologiczne na wydziale teologicznym tegoż seminarium w Pieniężnie.

Po pierwszym roku studiów złożył podanie o odbycie praktyki misyjnej w Brazylii, gdzie wyruszył w sierpniu 1989 r. W grudniu 1991 r. powrócił do Polski i kontynuował studia seminaryjne. 8 września 1993 r. w kościele w Pieniężnie złożył wieczystą profesję zakonną, a 19 września tegoż roku otrzymał z rąk ks. bp. Jana Kopca święcenia diakonatu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1994 r. z rąk ks. abp Johna Bukovsky’ego.

Początkowo pracował na Słowacji, a później wyjechał do pracy misyjnej w Brazylii. W 2004 r. został skierowany do pracy na Słowacji i podjął jednocześnie studia w Szkole Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Krakowie. W sierpniu 2004 r. rozpoczął posługę kapelana u Sióstr Elżbietanek w Nysie, po czym znów wyjechał do pracy misyjnej w Brazylii.

O. Sławomir zmarł nagle 9 kwietnia 2021 roku na zawał serca. Jego doczesne szczątki spoczęły w brazylijskiej ziemi, na cmentarzu Getsemani w dzielnicy Morumbi w São Paulo.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!