Sylwetki zmarłych współbraci

związanych z Polską Prowincją SVD

Śp. br. Józef Jacek Przytarski SVD

Br. Józef Przytarski urodził się 30 września 1932 r. w miejscowości Dąbrówka, w diecezji chełmińskiej, w rodzinie Konstantego i Bronisławy z domu Rozentreter. Był siódmym z dwanaściorga dzieci. Rodzina utrzymywała się z pracy w gospodarstwie rolnym. 

Matka Józefa, Bronisława, była bratanicą biskupa chełmińskiego Augustyna Jana Rosentretera (1848-1926). Kapłanami byli również dwaj bracia biskupa, Ignacy i Albert. Toteż nic dziwnego, że w rodzinie Przytarskich panowała bardzo religijna atmosfera. Józef został ochrzczony, przystąpił do pierwszej komunii św. oraz przyjął sakrament bierzmowania w rodzinnej parafii pw. Wszystkich Świętych w Brusach. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Kosobudach w 1948 r. podjął dalszą naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Chojnicach. W latach 1953-1955 odbył zasadniczą służbę wojskową. Następnie pracował jako urzędnik w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Czarnem.

20 października 1960 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego i rozpoczął postulat, a później nowicjat w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie k. Poznania. Pierwsze śluby zakonne złożył w Chludowie 1 maja 1963 r. W styczniu 1966 r. przełożeni skierowali go do Domu Misyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie, gdzie pracował jako ogrodnik w klasztornym ogrodzie. 20 kwietnia 1969 r. w swojej rodzinnej parafii w Brusach złożył wieczystą profesję zakonną przyjmując – jak to było wtedy w zwyczaju – imię zakonne Jacek.

W grudniu 1982 r. powrócił do Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki w Chludowie, gdzie pracował nadal jako ogrodnik. W tym czasie, dzięki jego pracowitości i zapobiegliwości, unowocześniono klasztorną szklarnię, a nadwyżkę plonów zaczęto sprzedawać okolicznej ludności. 1 maja 1988 roku br. Józef obchodził w Chludowie srebrny jubileusz profesji zakonnej. Przybyli licznie współbracia, rodzina, przyjaciele i znajomi. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył prowincjał o. Konrad Keler, który w homilii podkreślił trzy charakterystyczne cechy jubilata: pracowitość, odpowiedzialność i punktualność.

Od stycznia 2018 r. br. Józef zamieszkał w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie k. Grudziądza na Oddziale Opiekuńczym św. Łukasza, gdzie zmarł 11 grudnia 2020 r.