Sylwetki zmarłych współbraci

związanych z Polską Prowincją SVD

Śp. o. Jan Wargulewski SVD

Śp. o. Jan Wargulewski SVD

O. Jan Wargulewski urodził się 13 stycznia 1930 r. we wsi Osipy Lepertowizna, parafia Wysokie Mazowieckie, diecezja łomżyńska, w rodzinie Juliana i Anny z domu Drewnowska. Miał sześcioro rodzeństwa. Rodzina utrzymywała się z pracy w gospodarstwie rolnym.

Religijna atmosfera domu rodzinnego spowodowała, że po ukończeniu szkoły podstawowej w Wysokiem Mazowieckiem w 1949 r. Jan wstąpił do prowadzonego przez misjonarzy werbistów niższego seminarium duchownego w Domu św. Krzyża w Nysie. We wrześniu 1952 r. rozpoczął nowicjat zakonny w Domu św. Wojciecha w Pieniężnie. Następnie podjął studia filozoficzno-teologiczne w tamtejszym Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów. 

8 września 1960 r. złożył wieczystą profesję zakonną, a 18 grudnia tegoż roku otrzymał święcenia diakonatu. Święcenia kapłańskie przyjął 29 stycznia 1961 r. w kościele seminaryjnym w Pieniężnie z rąk J. E. ks. bp. Józefa Drzazgi. Po święceniach pracował duszpastersko w Bytomiu i w Pieniężnie. W 1965 r. wyjechał do pracy misyjnej w Brazylii. 

Po kilkumiesięcznej nauce języka portugalskiego rozpoczął pracę duszpasterską. Pracował na parafiach w Ponta Grossa, Sao Paulo, Cascavel, Toledo, Rosario, Ronda Alta, Mundo Novo, Navirai, Assai, Rio Azul, Medianeira, Itaquiri, Monte Claro, Murici i Sao Jose Dos Pinhais. Praca często nie była łatwa, gdyż parafie w interiorze były bardzo rozległe i każda miała po kilkadziesiąt kaplic dojazdowych. Oprócz normalnej pracy duszpasterskiej o. Jan budował szkoły, świetlice, kaplice i kościoły. Wszędzie pozostawił po sobie wspomnienie gorliwego i oddanego ludziom kapłana. 

Przykład jego zakonno-kapłańskiego życia pociągał młodzież. 16 jego wychowanków zostało kapłanami, w tym 7 werbistami, a 20 dziewcząt wstąpiło do zakonów.

W 2020 r. o. Wargulewski przeszedł na zasłużoną emeryturę i zamieszkał w Domu Słowa Bożego w Ponta Grossa. Nie spoczął jednak na laurach. W miarę sił pomagał duszpastersko w sąsiednich parafiach oraz otaczał duchową opieką siostry zakonne. Dokumentował pracę misyjną swoją oraz innych werbistów.

W ostatnich miesiącach życia o. Jan uległ częściowemu paraliżowi ciała. Bardzo cierpiał. Koniecznym okazało się leczenie ambulatoryjne. Zmarł 28 marca br. w szpitalu Bom Jesus (Dobry Jezus) w Ponta Grossa. Jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu werbistowskim w Ponta Grossa. 

Opr: o. Janusz Brzozowski SVD