Sylwetki zmarłych współbraci

związanych z Polską Prowincją SVD

Śp. o. Jerzy Czarnecki SVD

Śp. o. Jerzy Czarnecki SVD

Ojciec Jerzy Jan Czarnecki urodził się 7 lipca 1975 roku w Elblągu, jako najmłodszy z czworga rodzeństwa. Jego rodzice, Helena i Józef Czarneccy, mieszkali wtedy w Krzekotach w gminie Lelkowo, ale w 1979 roku przenieśli się do Morąga. 

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Morągu o. Jerzy podjął naukę w Zespole Szkół Rolniczych w Dobrocinie, gdzie uzyskał zawód ogrodnika. W latach 1996-1999 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych w Morągu i pracował jako zakrystianin w Parafii św. Józefa w Morągu. Liceum zakończył zdaniem matury 28 maja 1999 r. W tym samym roku, 15 sierpnia, został przyjęty do postulatu Zgromadzenia Słowa Bożego (Księża Werbiści), a 28 września rozpoczął nowicjat w Chludowie koło Poznania. Rok później, 29 września 2000 r., złożył pierwsze śluby zakonne. Formację filozoficzno-teologiczną odbył w Misyjnym Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. 

Po święceniach kapłańskich, które przyjął 19 maja 2007 r. z rąk ks. abpa Wojciecha Ziemby, został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie. Wkrótce również został mianowany duszpasterzem powołań w Polskiej Prowincji. Dwa lata później został ustanowiony wikariuszem w Parafii Królowej Apostołów w Rybniku, a w 2012 r. wikariuszem w Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie. Od sierpnia 2015 r. do końca lipca 2016 pracował w Parafii św. Wojciecha w Elblągu, by od sierpnia 2016 r. podjąć urząd proboszcza Parafii Przemienienia Pańskiego w Nowej Uszycy na Ukrainie. 

Decyzją współbraci należących do wspólnoty Domu Misyjnego Królowej Apostołów w Rybniku został powołany na delegata tejże wspólny na XXI Kapitułę Prowincjalną, która odbyła się w lutym 2012 r. w Domu Misyjnym św. Wojciecha w Pieniężnie.

O. Jerzy całe swoje życie poświęcił duszpasterstwu. Najpierw jako zakrystianin, następnie wikariusz 3 parafii w Polsce, w międzyczasie duszpasterz powołań, by wreszcie podjąć posługę proboszcza w misyjnej parafii na Ukrainie. Tak właśnie prowadził go Bóg, jak sam to wyznał opowiadając o swoim powołaniu: „Od dzieciństwa moje życie związane było z Kościołem, ale bywały momenty, kiedy oddalałem się od Boga, a potem - sam nie wiem jak - do Niego powracałem. Dzisiaj wiem i mocno w to wierzę, że to On sam mnie prowadził i nigdy nie pozwolił mi zbyt daleko się oddalić. (…) Sam doświadczyłem wiele, czasem ciężkich i bolesnych chwil, a z drugiej strony zawsze doświadczałem miłości i obecności Boga, którego teraz pragnę nieść wszystkim ludziom”.

Ojciec Jerzy uległ wypadkowi samochodowemu 10 sierpnia 2022 r., jadąc z ministrantem z modlitewnego czuwania. W trakcie zdarzenia został potrącony przechodzień. Wszystkie osoby uczestniczące w wypadku zmarły. 

Msza święta pożegnalna z parafianami miała miejsce 12 sierpnia 2022 roku w Parafii Przemieniania Pańskiego w Nowej Uszycy. Pogrzeb śp. o. Jerzego odbył się 16 sierpnia w Domu Misyjnym św. Wojciecha w Pieniężnie, gdzie spoczął na cmentarzu zakonnym. 

O. Jerzy Czarnecki przeżył 47 lat, z czego 23 w Zgromadzeniu Słowa Bożego, a 15 lat jako kapłan. 

Niech spoczywa w pokoju!