Sylwetki zmarłych współbraci

związanych z Polską Prowincją SVD

Śp. br. Tomasz Rabiega SVD

Tomasz urodził się 23 marca 1984 r. w Grodzisku Wielkopolskim, w rodzinie Jana i Ireny z domu Andrzejewska. Miał dwóch braci: Pawła i Michała. Rodzina mieszkała w Wielichowie, w parafii pw. św. Marii Magdaleny, gdzie Tomasz był ministrantem.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1999 r. rozpoczął naukę w Zawodowej Szkole Cukierniczej im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim. W 2002 r. rozpoczął pracę zawodową jednocześnie ucząc się zaocznie w szkole średniej.

W latach 2007-2008 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Czując w sercu Boże powołanie, 11 października 2011 r. wstąpił do Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego. W 2013 r., w czasie rekolekcji nowicjackich prowadzonych przez werbistę odkrył w sobie powołanie misyjne. Toteż po ich zakończeniu podjął decyzję o wystąpieniu ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego i wstąpieniu do Zgromadzenia Słowa Bożego.

We wrześniu 2013 r. rozpoczął nowicjat w Domu Misyjnym św. Stanisława Kostki w Chludowie. Po odbyciu formacji podstawowej w Chludowie, we wrześniu 2015 r. został skierowany do Domu Misyjnego św. Wojciecha w Pieniężnie, gdzie objął funkcję furtiana i infirmiarza. Tam 8 września 2019 r., w kościele seminaryjnym, złożył profesję wieczystą.

Otrzymał przeznaczenie misyjne do pracy na Białorusi. Okazało się jednak, że ze względu na stan zdrowia musi zostać w Polsce. Pozostał w Domu św. Wojciecha w Pieniężnie, gdzie dał się poznać jako człowiek niezwykle pracowity i uczynny. Wszędzie go było pełno. Oprócz wyznaczonych obowiązków infirmiarza i furtiana chętnie pracował w seminaryjnym parku, porządkował dom, włączał się w prowadzenie wspólnotowych modlitw oraz służbę liturgiczną (był szafarzem św. Eucharystii), pomagał w prowadzeniu rekolekcji i wakacji z misjami. Swoistym hobby brata Tomasza było robienie różnych kursów dokształcających. Zaliczył ich kilkanaście. 

25 marca 2021 w godzinach południowych podczas remontu jednego z pokoi brat Tomasz uległ wypadkowi porażenia prądem. Natychmiast został przewieziony do szpitala wojewódzkiego w Elblągu, gdzie mimo intensywnej reanimacji zmarł w piątek 26 marca w godzinach wieczornych.

29 marca o godz. 17:00 we Mszy świętej pożegnalnej, przy ciele ś.p br. Tomasza w kościele seminaryjnym w Pieniężnie, uczestniczyła tamtejsza Wspólnota, pracownicy oraz przyjaciele z Pieniężna. Następnie we wtorek 30 marca trumna z ciałem br. Tomasza została przewieziona do Chludowa, gdzie po odprawieniu ceremonii żałobnych w kościele parafialnym, jego ciało spoczęło w kwaterze werbistów na miejscowym cmentarzu.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie!