Józef Krettek urodził się 23 lipca 1936 roku w Lasakach, w parafii Sławików, w powiecie Raciborskim z rodziców Jana i Jadwigi z domu Samson. Miał trójkę rodzeństwa: Marysię, Teresę i Janka.
Zaraz po szkole podstawowej w 1950 roku zgłosił się do niższego seminarium księży werbistów w Nysie. Kiedy Ludowe Państwo Polskie 3 lipca 1952 roku skonfiskowało Dom Misyjny św. Krzyża w Nysie, Józef zgłosił się do nowicjatu w Pieniężnie, który rozpoczął 8 września 1952 roku.
Po pierwszym roku nowicjatu i dwóch latach wstępu do filozofii, które polegały głównie na uzupełnieniu wiedzy z zakresu liceum, studia filozoficzne odbył w Nysie (1955 - 1957), a studia teologiczne w Pieniężnie, gdzie 28 stycznia 1962 roku otrzymał święcenia kapłańskie.
Po rocznym kursie pastoralnym w Bytomiu pracował przez trzy lata jako wikariusz kolejno w Pieniężnie, Sztumie i Braniewie. W 1966 roku wraz sześcioma misjonarzami wyruszył na misje do Papui Nowej Gwinei. Zanim dojechali do Papui Nowej Gwinei, niemal cały rok spędzili na nauce języka angielskiego w Epping - dzielnicy Sydney w Australii.
Ponieważ wszyscy z całej siódemki byli młodzi a ponadto obdarzeni doskonałym słuchem muzycznym i dobrymi głosami (wszyscy przez wiele lat śpiewali w chórze seminaryjnym w Pieniężnie) stworzyli septet, który szybko stał się głośny w Polonii Australijskiej. Byli zapraszani do skupisk polonijnych, raz dlatego, że tamtejsi Polacy jeszcze nie słyszeli chóru złożonego z samych księży, a po drugie, że przywieźli świeży powiew z Ojczyzny.
Po skończonym kursie języka angielskiego nowi misjonarze zostali przeznaczeni do trzech diecezji w Papui Nowej Gwinei. O. Józef Krettek z dwoma innymi (o. Paweł Książek i o. Jan Bartoszek) otrzymał skierowanie do diecezji Mount Hagen (jak sama nazwa wskazuje w teren górzysty, ale ze zdrowym powietrzem) i w tej diecezji na różnych miejscach i różnych stanowiskach przepracował całe 50 lat.
W ostatnich tygodniach poczuł się źle i lekarze rozpoznali u niego nowotwór. Ponieważ szpitalnictwo w Papui Nowej Gwinei wciąż pozostawia wiele do życzenia, postanowiono leczyć go w Polsce. Był już jednak w stanie krytycznym i wprost z samolotu wylądował na stole operacyjnym w Wojskowym Instytucie Medycznym na ulicy Szaserów w Warszawie. Na rekonwalescencję przyjechał do Górnej Grupy 23 lutego 2017 roku, gdzie po dwóch tygodniach zmarł.
Pogrzeb śp. o. Józefa Krettka odbył się 11 marca w Nysie, gdzie przed laty postawił pierwsze kroki na drodze powołania misyjnego. Spoczął na cmentarzu klasztornym.
Alfons Labudda SVD