Wiadomości

POLSKA

Szkoła w Kcyni zbiera przedmioty na misje
5 grudnia 2023. Spotkanie uczniów z o. Wiesławem Dudarem SVD

Szkoła w Kcyni zbiera przedmioty na misje

„Ile masz w sobie empatii?” – takie pytanie postawili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, włączając się w akcję zbierania darów dla potrzebujących w krajach Azji i Afryki.

Ucząc się empatii i wrażliwości na innych, przynoszą środki higieny osobistej (mydła, żele do kąpieli, pasty i szczoteczki do zębów, proszki do prania, a także bandaże, opaski dziane, elastyczne, plastry, rękawiczki jednorazowe) oraz stare telefony komórkowe posiadające baterie. Rzeczy składają w szkolnej bibliotece lub gabinecie psychologa. Przyniesione przedmioty zostaną przekazane werbistom z Pieniężna w ramach prowadzonych przez nich akcji misyjnych, w tym akcji “Misyjny opatrunek” i “Komórka na misje”.

Ciekawym ubogaceniem i dodatkowym impulsem do działania stała się wizyta o. Wiesława Dudara SVD, dyrektora Referatu Misyjnego Księży Werbistów z Pieniężna, która odbyła się 5 grudnia 2023 roku. Ojciec w bardzo ciekawy sposób opowiadał, jak wygląda życie codzienne mieszkańców Papui-Nowej Gwinei i Afryki, wskazując na ich podstawowe potrzeby, trudności i zmartwienia, ale przede wszystkim pokazując, jak można im pomóc. Wpatrując się w barwne, przepiękne zdjęcia, uczniowie wysłuchali historii ludzi żyjących w zupełnie innych warunkach. 

kcynia spotkanie2023 02

W podziękowaniu za prelekcję, uczniowie ofiarowali ojcu misjonarzowi trochę słodkości i książkę “Przewodnik pielgrzyma, po lokalnym Sanktuarium Krzyża Świętego”.

„Mamy nadzieję, że w Afryce nie tylko Polska będzie kojarzyć się z dobrem, ale po tej akcji również Kcynia będzie równała się dobro” – zakończyli spotkanie nauczyciele - organizatorzy akcji, zachęcając dzieci i młodzież do jeszcze większej aktywności dla dobra innych ludzi.

Akcja w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni potrwa do 21 grudnia 2023 roku.

Tekst: Ks. Stanisław Gajek, katecheta
Fotografie: Roma Ćwik,  Anna Jach, ks. Stanisław Gajek

kcynia spotkanie2023 02