Dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Miłakowie włączyły się w zbiórkę funduszy na budowę Studni św. Stanisława Kostki dla Katolickiej Szkoły Podstawowej „Tchawandé Solidarité” w Sokodé w środkowym Togo. Akcję przeprowadzili w dniach od 25 października do 8 listopada wolontariusze Szkolnego Koła Caritas. Przygotowali na tę okazję gadżety oraz makietę studni, w którą każdy mógł zanurzyć rękę i wesprzeć ten szczytny cel.
O. Stanisław Lewandowski urodził się 12 września 1937 r. w Piekarach Śląskich, w górniczej rodzinie Józefa i Marii z domu Kubica. Idąc za głosem powołania, w sierpniu 1959 r. wstąpił do prowadzonego przez misjonarzy werbistów niższego seminarium w Domu św. Krzyża w Nysie. We wrześniu 1965 r. rozpoczął studia w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. Po święceniach pracował 11 lat w Paragwaju i 20 lat w Brazylii. Do Polski wrócił w 2016 roku. Zmarł 31 października 2024 roku w szpitalu w Grudziądzu.
17 października 2024 r., tuż przed Światowym Dniem Misyjnym, po raz jedenasty odbył się Nowotarski Dzień Misyjny, organizowany przez Szkolny Wolontariat Młodzieżowy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu.
Podczas wydarzenia zaprezentowano wystawę „Woda dla Afryki”, która przedstawia prowadzoną przez werbistów akcję pomocy małym społecznościom w budowie studni głębinowych.
24 października 2024 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się uroczysta gala wręczenia medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Są one przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla misji. W tym roku uhonorowani zostali m.in. br. Andrzej Kędziora SVD, misjonarz w Ghanie oraz miesięcznik „Misjonarz”.
Br. Andrzej Kędziora SVD, pracujący w Ghanie od 1990 roku, otrzymał medal w kategorii „Za zasługi w dziele misyjnym” za wieloletnią ofiarną posługę na placówkach misyjnych. Miesięcznik „Misjonarz” został nagrodzony w kategorii „informacja medialna” za wieloletnie promowanie idei misyjnej w mediach.
Przedostatnia niedziela października jest w Kościele Katolickim obchodzona jako Niedziela Misyjna. W tym roku jej hasło brzmi „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”. To wyjątkowy czas, kiedy wiernym w kościołach, kaplicach i parafiach przybliża się działalność kapłanów oraz osób konsekrowanych i świeckich posługujących w miejscach, gdzie potrzebna jest pomoc lokalnemu kościołowi.
W świątyni znajdującej się przy Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie również miała miejsce akcja misyjna.
W ramach akcji „Woda dla Afryki“ Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie zachęca do włączenia się w zbiórkę funduszy na budowę Studni św. Stanisława Kostki dla Katolickiej Szkoły Podstawowej „Tchawandé Solidarité” w Sokodé w środkowym Togo. Oto list o. Karolu Emi SVD, proboszcza Parafii św. Franciszka z Asyżu w Sokodé.
Obok szkoły jest studnia, podarowana przez muzułmanina na prośbę komitetu rodzicielskiego. Nie jest jednak ona głęboka i wysycha w porze suchej. Stąd też w szkole brakuje wody!
W Sanktuarium Podwyższenia Krzyża w Klebarku Wielkim 15 października 2024 roku odbyło się spotkanie misyjne, które zgromadziło wspólnotę roku propedeutycznego Metropolii Warmińskiej i parafian z Klebarka Wielkiego. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji nadchodzącego Tygodnia Misyjnego i było okazją do wspólnej modlitwy oraz refleksji nad misją Kościoła. Gościem był o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, który przybliżył zgromadzonym tematykę pracy misyjnej.
11 października 2024 roku, w czasie obchodów 24. Dnia Papieskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Miłakowie odbyło się spotkanie misyjne z o. Wiesławem Dudarem SVD, dyrektorem Referatu Misyjnego w Pieniężnie. Przybliżył on uczniom życie i sytuację bytową ich rówieśników w Afryce. Opowiedział o formach pomocy i wsparcia, które można realizować zarówno przez modlitwę, jak i czynne włączenie się w dzieła misyjne.