Wiadomości

POLSKA

Przyznano medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis”

24 października 2024 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się uroczysta gala wręczenia medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Są one przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla misji. W tym roku uhonorowani zostali m.in. br. Andrzej Kędziora SVD, misjonarz w Ghanie oraz miesięcznik „Misjonarz”. 

Br. Andrzej Kędziora SVD, pracujący w Ghanie od 1990 roku, otrzymał medal w kategorii „Za zasługi w dziele misyjnym” za wieloletnią ofiarną posługę na placówkach misyjnych. Miesięcznik „Misjonarz” został nagrodzony w kategorii „informacja medialna” za wieloletnie promowanie idei misyjnej w mediach.

Niedziela Misyjna w Pieniężnie 

Przedostatnia niedziela października jest w Kościele Katolickim obchodzona jako Niedziela Misyjna. W tym roku jej hasło brzmi „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”. To wyjątkowy czas, kiedy wiernym w kościołach, kaplicach i parafiach przybliża się działalność kapłanów oraz osób konsekrowanych i świeckich posługujących w miejscach, gdzie potrzebna jest pomoc lokalnemu kościołowi.

W świątyni znajdującej się przy Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie również miała miejsce akcja misyjna. 

Wybudujmy wspólnie studnię dla szkoły w Sokodé

W ramach akcji „Woda dla Afryki“ Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie zachęca do włączenia się w zbiórkę funduszy na budowę Studni św. Stanisława Kostki dla Katolickiej Szkoły Podstawowej „Tchawandé Solidarité” w Sokodé w środkowym Togo. Oto list o. Karolu Emi SVD, proboszcza Parafii św. Franciszka z Asyżu w Sokodé.

Obok szkoły jest studnia, podarowana przez muzułmanina na prośbę komitetu rodzicielskiego. Nie jest jednak ona głęboka i wysycha w porze suchej. Stąd też w szkole brakuje wody!

Spotkanie misyjne w Klebarku Wielkim

W Sanktuarium Podwyższenia Krzyża w Klebarku Wielkim 15 października 2024 roku odbyło się spotkanie misyjne, które zgromadziło wspólnotę roku propedeutycznego Metropolii Warmińskiej i parafian z Klebarka Wielkiego. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji nadchodzącego Tygodnia Misyjnego i było okazją do wspólnej modlitwy oraz refleksji nad misją Kościoła. Gościem był o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, który przybliżył zgromadzonym tematykę pracy misyjnej.

Spotkanie misyjne w Miłakowie

11 października 2024 roku, w czasie obchodów 24. Dnia Papieskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Miłakowie odbyło się spotkanie misyjne z o. Wiesławem Dudarem SVD, dyrektorem Referatu Misyjnego w Pieniężnie. Przybliżył on uczniom życie i sytuację bytową ich rówieśników w Afryce. Opowiedział o formach pomocy i wsparcia, które można realizować zarówno przez modlitwę, jak i czynne włączenie się w dzieła misyjne. 

Werbistowska parafia św. Arnolda Janssena w Olsztynie

Parafia św. Arnolda w Olsztynie jest jedną z młodszych parafii prowadzonych przez werbistów w Polsce. Istnieje od 1 grudnia 1998 roku.

Decyzja o powołaniu parafii i powierzeniu jej werbistom zapadła przy okazji organizowania Wydziału Teologii powstającego w tym czasie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Posiadanie własnej parafii w pobliżu tworzącego się wydziału było sytuacją bardzo korzystną.

100-lecie poświęcenia domu werbistów w Górnej Grupie

5 października 2024 roku w Górnej Grupie koło Grudziądza odbyły się obchody 100-lecia poświęcenia Domu Misyjnego św. Józefa. Dziękczynnej liturgii w klasztornej kaplicy przewodniczył bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diecezji pelplińskiej. Po Mszy świętej uczestnicy obchodów udali się do klasztornego parku, gdzie biskup poświęcił odnowioną figurę Anioła Stróża, ustawioną tutaj już w 1938 roku. W uroczystości wzięli udział werbiści z wielu domów Polskiej Prowincji, w tym o. Prowincjał, Sylwester Grabowski SVD.

Śp. br. Filip Smoliński SVD

Filip urodził się 13 stycznia 1995 roku w Żorach, w diecezji katowickiej. Był najmłodszym synem Mirosława i Ewy Smolińskich. Filip dorastał w ciepłej, religijnej atmosferze rodzinnej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żorach, gdzie przyjął sakramenty chrztu, Komunii Świętej oraz bierzmowania. 

Jego życzliwość i szacunek dla innych, szczególnie osób starszych, były doceniane przez lokalną społeczność parafialną i przełożonych zakonnych. Zostanie zapamiętany jako współbrat towarzyski, spontaniczny i otwarty, który cenił życie duchowe, wspólnotowe oraz pracę fizyczną.