Wiadomości

POLSKA

Spotkanie dobrodziejów misji w Nysie 
Kaplica w Domu Misyjnym Dobrego Pasterza w Nysie (fot. Andrzej Danilewicz SVD)

Spotkanie dobrodziejów misji w Nysie 

22 października 2023 roku w Domu Dobrego Pasterza w Nysie odbyło się cykliczne spotkanie dobrodziejów misji. Mimo deszczowej pogody, na wydarzenie przybyło liczne grono przyjaciół misji z Nysy i okolic. W programie znalazł się czas na spotkanie z misjonarzem, wspólną modlitwę i Eucharystię.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową, prowadzoną przez br. Krzysztofa Bąka SVD. Przygotował on piękne rozważania misyjne do każdej z tajemnic, które były bardzo dobrym wprowadzeniem w kolejne punkty programu. Br. Krzysztof starał się też, aby każdy z przybyłych pomodlił się choć jedną modlitwę „Zdrowaś Mario”.

Mszy świętej przewodniczył o. Łukasz Twardowski SVD, referent misyjny nyskiej wspólnoty werbistów. Wraz z nim liturgię koncelebrowali o. Andrzej Borek SVD, rektor oraz o. Joachim Zok SVD, wicerektor. W kazaniu o. Andrzej wyjaśnił trzy główne myśli orędzia Ojca Świętego na tegoroczną Niedzielę Misyjną: o Bożym Słowie w sercu misjonarza, nogach apostołów gotowych do drogi i Eucharystii, która jest pokarmem na drogę. Podziękował też uczestnikom spotkania za ich misyjne zaangażowanie.

Po obiedzie odbyło się spotkanie o. Adamem Sroką SVD, misjonarzem w Papui Nowej Gwinei. Opowieści o swojej pracy o. Adam ilustrował to fotografiami, więc uczestnicy naocznie mogli przekonać się, jak naprawdę wygląda praca duszpasterska wśród Papuasów. Dowiedzieli się też, jak uprawia się kawę, wanilię i kakao oraz że głównym środkiem transportu są łodzie wydrążone w pniu drzewa. Oczywiście podróżuje się rzeką Sepik, bo w tym rejonie pracował misjonarz. Słuchacze mieli, rzecz jasna, okazję do zadawania pytań.

Po spotkaniu z misjonarzem był czas na swobodną rozmowę przy kawie i cieście, a całe spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Następne spotkanie dobrodziejów misji rejonu nyskiego odbędzie się 14 stycznia 2024 roku.

Łukasz Twardowski SVD