Wieś Golkowice leży w południowej części gminy Wieliczka. Mieszka tu ponad 1900 mieszkańców. Jej historia związana jest z instytucjami kościelnymi. Na przełomie XIV i XV wieku była własnością opactwa w Tyńcu, a po likwidacji klasztoru w 1817 roku, przeszła w posiadanie biskupów tarnowskich, a następnie krakowskich.
Historia odnotowuje też fakt, że Golkowiczanie słynęli z lokalnego wypieku, zwanego kukiełka. Z okazji wizyty cesarza Franciszka Józefa w Krakowie mieszkańcy przygotowali specjalny egzemplarz ciasta, który dostarczono potem na dwór. Na ten cel zbudowano wielki piec, a do wypieku użyto 150 kilogramów mąki. Niestety receptura kukiełek zaginęła i dziś nikt nie wie, jakich składników wymagał lokalny smakołyk.
Z czasów ostatniej wojny warto przypomnieć fakt, że jedyny w całej południowej Polsce nadajnik radiostacji w 1943 roku znalazł się w Golkowicach. Napędzany był za pomocą dynama i roweru. Został umieszczony w ruinach stodoły dworskiej, skąd do końca wojny przekazywał wiadomości do Londynu. Radiostacji pilnowała grupa Osłona Radiostacji Okręgowej Delegatury Rządu „Wisła”. Grupa ta była częścią struktur Armii Krajowej. Dziś Szkoła Podstawowa w Golkowicach nosi imię Obrońców Radiostacji Wisła AK.
Wnętrze kościoła w Golkowicach (fot. za https://www.facebook.com/profile.php?id=100082950280302)
Historia werbistowskiej Parafii Matki Bożej Fatimskiej rozpoczęła się w 2000 roku. Konsekracja kościoła miała miejsce w roku 2017. Obecnie wspólnota werbistowska składa się z trzech współbraci: br. Grzegorza Filipczyka SVD i ojców Grzegorza Sacha SVD i Bogdana Górki SVD.
W niedzielnej Eucharystii bierze regularnie udział około 340 parafian. Oprócz Rady Parafialnej posługuje tutaj 14 ministrantów i kandydatów. Jest schola dziecięca, która śpiewa na jednej z Mszy świętej w niedzielę. W większe święta schola powiększa się o kilku dorosłych i staje się chórem.
W piątek przed Wielkim Tygodniem chór przygotował śpiewaną Drogę Krzyżową z rozważaniami. Od czasu do czasu przygotowuje też koncerty, np. koncert kolęd w czasie Bożego Narodzenia czy pieśni misyjnych w Niedzielę Misyjną. W parafii są dwie Róże Różańcowe, które wspomagają duchowo duszpasterstwo.
Wnętrze kościoła w Golkowicach (fot. za https://www.facebook.com/profile.php?id=100082950280302)
W każdy czwartek przed Mszą świętą jest adoracja Najświętszego Sakramentu i krótka katecheza o modlitwie, oddaniu się Matce Bożej itp. W maju 2024 roku będziemy przeżywać przyjęcie sakramentu I Komunii świętej i bierzmowania.
Aby budować wspólnotę duszpasterze spotykają się z parafianami także przy stole, czy to na opłatek bożonarodzeniowy, czy na urodziny współbraci, czy na odpust parafialny. Cieszy także szczególna współpraca ze strażakami z OSP Golkowice. Ostatnio salka w podziemiach plebanii została udostępniona dla nowo powstałego Koła Gospodyń Wiejskich.
Dziękuję wszystkim współbraciom, którzy tu wcześniej pracowali i tę parafię budowali materialnie i duchowo. Dzięki wam przyszliśmy na gotowe i staramy się to dzieło dalej rozwijać.
Bogdan Górka SVD
proboszcz
Chór parafialny po zakończeniu Drogi Krzyżowej (fot. archiuwm parafialne)
Liturgia Wielkiej Soboty w Golkowicach (fot. za https://www.facebook.com/profile.php?id=100082950280302)
Kościół w Golkowicach (fot. Bogdan Górka SVD)