Parafia św. Arnolda w Olsztynie jest jedną z młodszych parafii prowadzonych przez werbistów w Polsce. Istnieje od 1 grudnia 1998 roku, kiedy to została erygowana.
Decyzja o powołaniu parafii i powierzeniu jej Zgromadzeniu Misjonarzy Werbistów zapadła przy okazji organizowania Wydziału Teologii powstającego w tym czasie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jako werbiści z pobliskiego Seminarium Misyjnego w Pieniężnie zostaliśmy poproszeni przez ks. abp. Edmunda Piszcza o włączenie się z naszym potencjałem naukowym w tworzący się Wydział Teologii. Posiadanie własnej parafii w pobliżu tworzącego się wydziału było sytuacją bardzo korzystną.
Przez pierwsze lata, ze względu na brak kościoła i plebanii, parafia miała swoją siedzibę w Seminarium Archidiecezjalnym Hosianum, które leży na terenie parafii. Tam też, w kaplicy seminaryjnej, sprawowane były Msze święte dla parafii. Pierwszym proboszczem i organizatorem struktur nowej parafii był o. Wiesław Krzyżanowski SVD.
Budowa kościoła i Domu Misyjnego rozpoczęła się pod koniec września 2000 roku. Dzięki wysiłkowi parafian oraz pomocy Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, budowa została ukończona i 14 czerwca 2003 roku miała miejsce dedykacja kościoła. Uroczystości przewodniczył ks. bp Jacek Jezierski. W tym samym dniu poświęcono i otwarto także Dom Misyjny św. Arnolda, który pełni jednocześnie funkcję plebanii. Patronem parafii został św. Arnold Janssen, założyciel trzech misyjnych zgromadzeń zakonnych. Jest to jedyna parafia w Polsce, której patronuje św. Arnold.
Dom Misyjny i plebania przy Parafii św. Arnolda w Olsztynie (fot. archiwum parafialne - za: misjonarze.olsztyn.pl)
Na przestrzeni ponad 25 lat istnienia parafii posługę proboszczów pełniło 4 werbistów: o. Wiesław Krzyżanowski SVD (do 2007 roku), o. Marek Adamczyk SVD (2007-2013), o. Stanisław Zyśk SVD (2013-2018) oraz o. Szczepan Szpyra (od stycznia 2018 roku) Od ponad 20 lat każdorazowy proboszcz pełni zarazem posługę kapelana pobliskiego Domu Pomocy Społecznej Laurentius, liczącego około 100 pensjonariuszy.
Od zbudowania kościoła i Domu Misyjnego mieszkali tutaj różni współbracia: o. dr hab. Andrzej Miotk SVD, pracujący wówczas na Wydziale Teologii UWM oraz pomagający w pracy pastoralnej, o. Krzysztof Mazurek SVD, o. Heribertus Wea SVD, pochodzący z Indonezji, który od święceń kapłańskich w 2007 roku pracował w Olsztynie nieprzerwanie przez 10 lat, o. Mieczysław Sagan SVD, o. Mirosław Kotowski SVD, o. Marek Grzech SVD. W 2018 roku przez kilka miesięcy wspomagał mnie w pracy pastoralnej o. Stanisław Róż SVD, który powrócił z misji w Kenii. Od 2019 roku mieszka tutaj o. dr hab. Antoni Jucewicz SVD, który wykłada na Wydziale Teologii, ale także angażuje się w pracę pastoralną oraz prowadzenie rekolekcji trzeźwościowych w Pieniężnie.
Parafia położona jest na pięknym terenie, otoczonym przez lasy i jeziora, na peryferiach północno-zachodniej części Olsztyna, w dzielnicy Redykajny. Liczy ponad 2 tys. mieszkańców. Większość okolicznych domów i bloków mieszkalnych powstawała razem z budową kościoła. Wówczas osiedlali się tutaj głównie ludzie młodzi, rodziny z dziećmi.
Wnętrze kościoła św. Arnolda w Olsztynie (fot. archiwum parafialne - za: misjonarze.olsztyn.pl)
W pierwszych latach istnienia parafii liczba chrztów kilkakrotnie przekraczała liczbę pogrzebów. W ostatnich latach te liczby zbliżają się do siebie, ciągle jeszcze z przewagą urodzeń, co świadczy o stopniowym starzeniu się parafii.
Na terenie parafii nie ma żadnej szkoły, co utrudnia kontakt z dziećmi i młodzieżą. Od 2019 do 2023 roku, przez kilka dni w tygodniu, mieszkali tutaj nasi klerycy z Pieniężna, uczęszczający na wykłady na Wydziale Teologii.
W niedziele wierni gromadzą się na mszach św. o 8.30, 10.00, 11.15 i 18.00. Msza św. południowa przeznaczona jest głównie dla rodzin z dziećmi. Od kilku lat po Ewangelii jeden z nas, zazwyczaj o. Antoni, zabiera dzieci do salki obok kościoła i głosi homilię dla dzieci. Liczba uczęszczających dzieci jest spora, nawet do 60 osób. Na tej Mszy św. śpiewa zazwyczaj schola parafialna.
Proboszcz, o. Szczepan Szpyra SVD, z dziećmi pierwszokomunijnymi (fot. archiwum parafialne)
W tygodniu Eucharystia sprawowana jest o 18.00. Od pandemii koronawirusa wprowadziliśmy codzienną adorację od 16.30 i zawsze jest grupka modlących się, także na codziennym różańcu.
W 2016 roku w naszej parafii odbyło się pierwsze Jerycho Różańcowe, czyli nieustanna modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem przez 7 dni i nocy. Od tego czasu, co miesiąc, takie Jerycha odbywają się w jednej z parafii olsztyńskich, a w naszej zazwyczaj przed odpustem 15 stycznia.
Od 2018 roku, w I soboty miesiąca, odbywają się nabożeństwa wynagradzające do Niepokalanego Serca NMP. Jesienią 2018 roku odbyły się misje parafialne, które prowadzili Księża Pasjoniści z Warszawy. W grudniu 2019 roku około 100 osób, także spoza parafii, w tym także my, duszpasterze, wzięło udział w 33-dniowych rekolekcjach, które zakończyły się 1 stycznia 2020 roku w Gietrzwałdzie oddaniem się Maryi Niepokalanej w niewolę miłości.
13 dnia każdego miesiąca, od maja do października, odbywa się w parafii Dzień Fatimski, a w pierwszy czwartek miesiąca Godzina Święta przed północą.
Krótko po konsekracji kościoła powstała Róża Różańcowa pod patronatem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, która modli się nieprzerwanie do dziś. W 2018 roku powstało kilkanaście róż różańcowych i różańcowych plutonów męskich, obejmujących nie tylko naszą parafię. W jesieni 2023 roku głoszone były w naszej parafii katechezy Drogi Neokatechumenalnej.
Spotkanie rodzin m aplebanii Parafii św. Arnolda w Olsztynie (fot. archiwum parafialne - za: misjonarze.olsztyn.pl)
W parafii działają różne grupy formacyjne: liturgiczna służba ołtarza, wspólnota „Domowy Kościół”, wspólnota „Wiara i Światło”, Grupa Medytacyjna, Wspólnota Duchowych Niewolników Maryi Niepokalanej. Na terenie parafii działa według własnych statutów także Katolickie Stowarzyszenie Konsolata, którego kapelanem jest ks. Sławomir Brewczyński. W czerwcu tego roku ks. abp Józef Górzyński mianował o. Antoniego Jucewicza SVD diecezjalnym duszpasterzem Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.
Wielką troską staramy się otaczać dzieci, mimo że nie mamy z nimi kontaktu na lekcjach religii. Oprócz Mszy św. niedzielnej dzieci licznie przychodzą na różne akcje w parafii, np. wspólne robienie palm przed Niedzielą Palmową albo wieńców adwentowych bądź szopek z piernika.
W czerwcu 2023 roku i w 2024 roku udało się, po przerwie związanej z pandemią, zorganizować festyn rodzinny, który zgromadził wiele osób. Gorzej sytuacja wygląda z duszpasterstwem młodzieży, z którą jest utrudniony kontakt z powodu braku szkół na terenie parafii. Udało się pozyskać wielu świeckich do włączenia się w życie parafii.
Uczestnicy pikniku parafialnego (fot. archiwum parafialne - za: misjonarze.olsztyn.pl)
Nasza parafia prowadzona przez werbistów jest parafią misyjną, w tym sensie, że patronuje jej św. Arnold, założyciel trzech zgromadzeń misyjnych, ale również zapraszamy różnych współbraci, misjonarzy i siostry SSpS, aby dzielili się z wiernymi doświadczeniem pracy w Kościele powszechnym. Odwiedzają nas także współbracia z Pieniężna, pochodzący z różnych prowincji w Azji i Afryce.
To wszystko, co dobrego z Bożą i ludzką pomocą, udało się zainicjować w parafii w ciągu ostatnich 6 lat, pragniemy kontynuować. Troska o młode pokolenie jest istotna ze zrozumiałych względów, tym bardziej, że nasza parafia jest ciągle jeszcze młoda. Służymy w różny sposób małżeństwom i rodzinom, ze względu na liczne trudności, na jakie napotykają małżonkowie we wzajemnym pożyciu i wychowywaniu dzieci. Coraz częściej spotykamy się z potrzebą indywidualnego prowadzenia, spowiedzi i kierownictwa duchowego i staramy się wychodzić naprzeciw tym wyzwaniom. W ten sposób realizujemy misyjny charyzmat naszego zgromadzenia.
Szczepan Szpyra SVD
proboszcz
Parafia św. Arnolda w Olsztynie (fot. archiwum parafialne - za: misjonarze.olsztyn.pl)