Wiadomości

POLSKA

Wystawa “Woda dla Afryki” w Rudach Raciborskich 
Wystawa "Woda dla Afryki" w Rudach Raciborskich (fot. ks. Jan Rosiek)

Wystawa “Woda dla Afryki” w Rudach Raciborskich 

Od 1 października w Pocysterskim Zespole Klasztorno-Pałacowym w Rudach Raciborskich można obejrzeć wystawę “Woda dla Afryki”, pochodzącą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Ukazuje ona sposób, w jaki budowane są studnie głębinowe w Togo i Beninie dzięki ofiarności Polaków. Inicjatywa prowadzona jest przez Referat Misyjnym Księży Werbistów w Pieniężnie, a na miejscu koordynowana przez o. Mariana Schwarka SVD, który od ponad 48 lat jest misjonarzem w Togo.

- Wystawa “Woda dla Afryki” to nie tylko zwykła relacja, jak powstaje misyjna studnia, ale świadectwo hojności i dobroci polskich Dobrodziejów Misji. Dzięki tego typu studniom w ciągu dwóch ostatnich lat w ramach prowadzonej przez werbistów akcji “Woda dla Afryki”, wywiercono 31 studni w samym tylko Togo - mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego w Pieniężnie i Muzeum Misyjno-Etnograficznego. - Od tej chwili tysiące ludzi niewielkich wiosek ma dostęp do czystej wody, a kobiety i dziewczynki nie muszą już pokonywać kilometrów, aby przynieść do domu wiadro wątpliwej jakości wody z niejednokrotnie bardzo odległego źródła lub strumienia. Tym samym kobiety mają czas na nieco odpoczynku, a dziewczęta mogą pójść do szkoły i zdobywać wiedzę, co w konsekwencji pozwala zmienić na lepsze życie własne i życie swoich rodzin.

rudy raciborskiewystawa woda05Wystawa "Woda dla Afryki" w Rudach Raciborskich (fot. ks. Jan Rosiek)

Więcej fotografiiglobe element95px ver1

- Opactwo w Rudach wyrosło z ducha misyjnego ojców cystersów, którzy rozpoczęli dzieło misyjne cywilizacji ewangelicznej w XIII w. Wszystkie inicjatywy misyjne są mile widziane i wspierane w naszym Ośrodku Edukacyjnym - mówi ks. Jan Rosiek, Prezes Fundacji Stare Opactwo w Rudach. - Otwarcie kolejnej wystawy uwrażliwia zwiedzających to miejsce na sprawy misji. To kontynuacja dzieła Kongresów Misyjnych, organizowanych dla Metropolii Katowickiej w Rudach w minionych latach i wspierania Misjonarzy pochodzących z naszych diecezji.

Ekspozycja obecnie prezentowana w Rudach Raciborskich to piękna opowieść o dobrym sercu wielu Polaków i zachęta do dalszego działania, aby nikomu na świecie nie brakowało czystej wody, bez której nie ma życia. To także opowieść, jak w imię Chrystusa Polacy i werbiści wspierają niewielkie lokalne wspólnoty.

Wystawę można obejrzeć do 31 grudnia 2023 r. na I piętrze krużganków Pocysterskiego Zespoły Klasztorno-Pałacowego, w części muzealnej opactwa.

- Serdecznie dziękujemy ks. Janowi Rośkowi, dyrektorowi placówki w Rudach Raciborskich, za nieustanną życzliwość i otwartość na misyjną działalność Kościoła - dodaje o. Wiesław Dudar.

Wystawa “Woda dla Afryki” została otwarta 6 lipca 2023 roku w Pieniężnie przez o. Mariana Schwarka SVD, o. Wiesława Dudara SVD oraz o. Adama Michałka SVD, rektora Domu Misyjnego św. Wojciecha. Do 31 sierpnia prezentowana była w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego.

Więcej o akcji “Woda dla Afryki”globe element95px ver1