Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

125 lat werbistów w Togo
Pierwsi werbiści w Togo

125 lat werbistów w Togo

27 sierpnia minęło dokładnie 125 lat od przybycia pierwszych werbistów do Togo. Byli oni założycielami struktur Kościoła Katolickiego w tym afrykańskim kraju.

W 1892 roku do Togo przybyli ojcowie Johannes Schäfer i Mathias Dier oraz bracia Johannes, Norbertus i Venantius. Togo było trzecim krajem, w którym zaczęli pracować werbiści i pierwszym na kontynencie afrykańskim.

Jak pisze o. Karl Müllera SVD w książce "Historia Kościoła Katolckiego w Togo" ceremonia pożegnania misjonarzy wyjeżdzających do Togo odbyła się w Steylu 17 lipca 1892 roku. Była bardzo podniosła.

Podróż trwała 5 tygodni z przystankami w portach Tangier, Casablanca, Mogador, Las Palmas, Monrovia, Cape Coast, Akra i Keta. Do portu w Lome misjonarze przybyli po południu 26 sierpnia. Na miejscu ciepłe przywitanie zgotował misjonarzom niemiecki przedstawiciel handlowy, który przyjął ich w swojej rezydencji w okazał im wiele pomocy w pierwszych dniach działalności. 

Wśród dużej liczby potrzebnego sprzętu, misjonarze przywieźli ze sobą do Afryki specjalnie przygotowany przez br. Johannesa tropikalny namiot oraz tabernakulum, przekazane im przez o. Arnolda Janssena. Kłopotem były ubrania. Jak wspominają misjonarze w swych pamiętnikach, czarne sutanny zamienili na lżejsze i bardziej przewiewne - białe dla ojców i szare dla braci zakonnych. Każdy z nich otrzymał 2 sutanny, 2 pary spodni i 2 paski do spodni. Jako ochronę przed słońcem używali parasoli: białych na zewnątrz i niebieskich w środku.

27 sierpnia ojcowie celebrowali na łodzi pierwszą Mszę św. na afrykańskiej ziemi. Ten właśnie dzień uznawany jest za początek misji Zgromadzenia w Togo. Już następnego dnia, w niedzielę 28 sierpnia, oficjalnie rozpoczęto ewangelizację Togo. 

Praca misyjna werbistów w Togo dzieli się na 2 etapy. Pierwszy zakończył się nagle w 1917 roku, kiedy to w związku z trwającą I wojną światową, niemieccy misjonarze zostali wydaleni z kraju. Drugi okres rozpoczął się dopiero w 1974 roku, kiedy do Diecezji Sokodé przybyli nowi misjonarze.

Dziś w Prowincji Togo-Benin pracuje 50 werbistów z 9 narodowości. Wśród nich jest 6 Polaków.

globe element95px ver1Fotografie i tekst za http://svdtogoben.over-blog.com