Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Angola
Angola, Quilo, Lunda Norte Province (fot. Marta Sojka SSpS)

Warsztaty na temat pracy tłumacza ustnego w strefach konfliktów

10 maja na Wake Forest University w USA o. Henryk Ślusarczyk SVD przeprowadził warsztaty naukowe zatytułowane "Kompetencje Międzykulturowe. Tłumaczenia ustne w strefach konfliktu". Na podstawie przykładów z wojny domowej w Angoli przedstawil pracę tłumacza ustnego, również w wymiarach pozajęzykowcyh – społecznym, religijnym i kulturowym.

W czasie warsztatów o. Henryk podkreślił wagę tradycji ustnej w Afryce, w którą wpisuje się praca tłumaczy konsekutywnych. Mówił o wyzwaniach stojących przed tłumaczami pracującymi podczas konfliktów zbrojnych.

Wake Forest University to prestiżowy uniwersytet położony w mieście Winston-Salen w Karolinie Północnej na południu USA. Od dziesiecioleci plasuje sie w pierwszej 30-tce rankingu uniwersytetów w USA. Podyplomowy program studiów tłumaczeń ustnych i pisemnych jako jeden z nielicznych na świecie oferuje, oprócz tradycyjnych tłumaczeń medycznych, prawniczych i biznesowych, również specjalność tłumaczeń religijnych.

O. Henryk Ślusarczyk SVD przez wiele lat pracował w Angoli w czasie trwających tam konfliktów etnicznych i wojny domowej. Ma szerokie doświadczenie w pracy tłumacza tekstów religijnych. Posiada dyplom Catholic Theological Union w dziedzinie duchowści biblijnej. Jest dyrektorem Drukarni Księży Werbistów w Górnej Grupie.