Z cyklu "Werbiści na krańcach świata"
Alice Springs leży niemal dokładnie w środku kontynentu australijskiego. Znajduje się 700 km od najbliższego oceanu i 1500 km od najbliższego dużego miasta. Najbardziej znane jest z powieści Nevila Shute’a „Miasteczko jak Alice”.
Jest trzecim pod względem wielkości miastem Terytorium Północnego. Mieszka w nim prawie 30 tys. ludzi. Werbiści prowadzą tutaj parafię Niepokalanego Serca Maryi.
Tereny, na których znajduje się miasto są nazywane Mparntwe, z języka zamieszkującego te tereny aborygeńskiego plemienia Arrernte. W języku angielskim, szczególnie w Australii, miasto nazywa się często „the Alice” albo po prostu "Alice".
Alice Springs zostało założone pod nazwą Stuart, jako przystanek dla osadników, podróżujących z północy na południe kontynentu australijskiego. W krótkim czasie zbudowano tutaj stację telegraficzną niedaleko źródła Alice, nazwanego tak na cześć żony sir Charlesa Todda, poczmistrza generalnego Australii Południowej i pioniera telegrafu w tych rejonach. Z kolei imieniem samego sir Todda nazwano zwykle suchą rzekę przepływającą przez Alice Springs.
W 1929 roku do miasta doprowadzono z Adelajdy linię kolejową (zwaną dziś "The Ghan"), którą w 2004 roku przedłużono az Do Darwin, stolicy Terytorium Pólnocnego. W 1933 roku, po długotrwałej debacie zmieniono nazwę miasta ze Stuart na Alice Springs, niemniej droga prowadząca z Adelajdy do Darwin i przechodząca przez Alice nadal nosi nazwę „autostrada Stuart”.
Około 400 km na południowy-zachód od Alice Springs znajduje się znana na całym świecie święta skała Aborygenów - Uluru, zwana także Ayers Rock.
Werbistowska parafia w Alice Springs (fot. commons.wikimedia.org)
Werbiści rozpoczęli pracę w Alice Springs ponad 10 lat temu. Wtedy to przejęli parafię Niepokalanego Serca Maryi, założoną w 1929 roku. Obecnie pracuje tam 4 misjonarzy, którzy zajmują się regularnym duszpasterstwem parafialnym oraz prowadzą duszpasterstwo Aborygentów.
Parafia należy do Diecezji Darwin, która obejmuje swym zasięgiem całe Terytorium Północne (1,48 mln km2). W obrębie tej diecezji werbiści prowwadzą jeszcze parafie w Santa Teresa oraz Katherine. Na całym obszarze Terytorium Północnego pracuje 6 werbistów z 6 różnych narodowości.
Prowincja Australijska Zgromadzenia funkcjonuje od połowy XX wieku, choć werbiści pojawiali się tutaj i pracowali o wiele wcześniej. Przez Australię bowiem dostawali się na Papuę Nową Gwineę, na której pierwsi misjonarze wylądowali już w 1896 roku.
Obecnie w Australii pracuje 52 werbistów, wśród których jest 2 Polaków, Jeden z nich, o. Henryk Adler SVD, jest Prowincjałem. Z polskich werbistów wśród Polonii australijskiej przez wiele lat pracował np. ojciec Ryszard Gamański SVD, Kapelan Orłów Górskiego, zmarły w 2012 roku.
Do Prowincji Australijskiej jurysdykcyjnie należy także Nowa Zelandia oraz Tajlandia. Więcej o werbistach w Australii: www.divineword.com.au.
CIEKAWOSTKI
- 1300 km - odległość od Darwin (stolica Terytorium Północnego)
- 1956 km - odległość od Canberry (stolica Australii)
- 13,6 tys. km - odległość od Warszawy
- +7,5 godz. - różnica czasu między Warszawą
- 36oC w cieniu - średnia temperatura lata
- 45,2oC w cieniu - najwyższa zanotowana temperatura (styczeń 2006)
- Więcej o Alice Springs - www.australia.com/en/places/alice-springs.html