Czytelnia

O świecie w kontekście misji

Czyta (ROSJA)
Widok miasta (fot. Dima B52, za: commons.wikimedia.org)

Czyta (ROSJA)

Z cyklu "Werbiści na krańcach świata"

Czyta (ros. Чита) to kilkusettysięczne miasto obwodowe w azjatyckiej części Rosji. Położna na trasie kolei transsyberyjskiej od 2008 roku jest stolicą nowo utworzonego Kraju Zabajkalskiego.

W latach 1920-22 Czyta była stolicą Republiki Dalekiego Wschodu, a od 1937 roku stolicą Obwodu Czytyńskiego.

Do połowy XIX wieku Czyta jako niewielka osada zamieszkiwana była głównie przez ludzi pochodzenia mongolskiego i tureckiego, z niewielkimi wpływami chińskimi. Taka mieszanka narodowościowa była efektem działalności w tych terenach kupców oferujących swoje towary. Około roku 1825 osada stała się miejscem zsyłki dla kilkudziesięciu więźniów politycznych, tzw. dekabrystów. Byli to przedstawiciele wyższych klas rosyjskich, którzy w grudniu 1825 roku wystąpili zbrojnie przeciwko carowi Mikołajowi I Romanowowi. Ich obecność przyczyniła się ogromnie do rozwoju miasta.

W XX wieku Czyta przechodziła kolejno spod panowania carskiej Rosji, pod władzę Japonii, by ostatecznie wrócić w skład ZSRR, a obecnie Federacji Rosyjskiej.

Plac Lenina i siedziba władz Kraju Zabajkalskiego (fot. LxAndrew, za: commons.wikimedia.org) 

W Czycie urodzili się m.in. Maciej Nowicki (1910–1950) – polski architekt i rysownik, Dmitrij Wołkogonow (1928–1995) – generał pułkownik Armii Radzieckiej, profesor, filozof i historyk, Witalij Sołomin (1941–2002) – radziecki i rosyjski aktor filmowy i teatralny czy Ludmiła Titowa (ur. 1946) – rosyjska łyżwiarka szybka reprezentująca ZSRR.

Miasto położone jest na styku klimatu subarktycznego i wilgotnego kontynentalnego. Charakterystyczne są tutaj bardzo mroźne i suche zimy oraz gorące i mokre lata. W styczniu temperatury przekraczają -30oC (średnio ok. -25oC), zaś w lipcu nierzadko przekraczają 30oC w cieniu.

Wspólnota katolicka mieszka Czycie od początku XIX wieku. Jest wśród nich wielu potomków Polaków, którzy od lat byli zsyłani te różne rejony Syberii, od 1939 roku głównie do pracy w kopalniach w Nerczyńsku.

10 września 1878 roku konsekrowano w mieście kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po zakończeniu II wojny światowej budynek kościoła został przekazany Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i do dziś funkcjonuje jako Cerkiew Zmatwychwstania Pańskiego. Nowy budynek kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, położony na ul. Mostowej w centrum miasta, został konsekrowany 22 lipca 2001 roku przez bpa Jerzego Mazura SVD, ówczesnego ordynariusza Diecezji św. Józefa w Irkucku.

czyta bezdomni01
Siostry Służebniczki NMP Niepokalanie Poczętej w jadłodajni dla ubogich i bezdomnych (fot. za www.sluzebniczkinmp.pl)

Werbiści pracują w Czycie od 2015 roku. W Parafii św. Piotra i Pawła prowadzą regularną pracę duszpasterską. W niedzielnej liturgii bierze udział około 80 osób. Poza tym, przy ogromnej pomocy i zaangażowaniu Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, organizują parafialne grupy dziecięce, kręgi biblijne, zajmują się dziećmi i młodzieżą z biednych i rozbitych rodzin. W sezonie zimowym opiekują się bezdomnymi. Bez sióstr i ich niestrudzonej, samarytańskiej pracy, trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie parafii.

Sezon zimowy zaczyna się u nas we wrześniu i trwa do maja - mówi o. Adrianus Jehadun SVD z Indonezji, proboszcz parafii. - W tym czasie pomagamy około 30 bezdomnym osobom. Siostry oferują im ciepłe posiłki i ubrania, za które są niezwykle wdzięczni. Dzielą sie też z nami swoimi problemami i troskami. Często nasze spotkania kończą się wspólną modlitwą.

Czyta należy do Regii Ural naszego Zgromadzenia, a w jej ramach jest częścią Dystryku Syberia. W dystrykcie pracuje obecnie 7 współbraci z 4 narodowości. Wśród nich jest 2 Polaków.


CIEKAWOSTKI

  • 538 km2 - powierzchnia miasta
  • 1118 km - odległość od Irkucka (najbliższe większe miasto)
  • 4739 km - odległość od Moskwy (stolica Rosji)
  • 5857 km - odległość od Warszawy
  • ok. 200 km - odległość w linii prostej od granicy z Mongolią
  • +7 godz. - różnica czasu między Warszawą

 czyta bezdomni01Jadłodajna dla ubogich i bezdomnych przy Parafii św. Piotra i Pawła (fot. za www.witword.org)