Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Poświęcenie groty i popiersia o. Mariana Żelazka w Puri
Grota o. Mariana Żelazka w Szkole Beatrix w Puri (fot. Baptist D'Souza SVD)

Poświęcenie groty i popiersia o. Mariana Żelazka w Puri

30 kwietnia minęła 17. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD, misjonarza trędowatych w indyjskim Puri. Z tej okazji w założonej przez niego Szkole Beatrix otwarto grotę jemu poświęconą, a w kolonii trędowatych odsłonięto popiersie.

Ceremonii poświęcenia groty w niedzielny poranek przewodniczył abp John Barwa SVD, ordynariusz archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar. Natomiast w samo południe w kolonii trędowatych w Puri odsłonięto popiersie o. Żelazkowa. Po tej ceremonii wszyscy mieszkańcy kolonii zostali zaproszeni na uroczysty posiłek.

Warto podkreślić, że trędowaci i ich rodziny z kolonii w Puri do dziś dzień zachowują żywą pamięć o ojcu Marianie, którego ciągle nazywają “Bapa” (tata). 

Szkoła Beatrix została założona przez o. Mariana Żelazka w 1983 roku jako placówka dla dzieci z rodzin trędowatych. Dziś uczy się w niej blisko 800 dzieci z rodzin dotkniętych trądem oraz dzieci z różnych rejonów Indii. 30 kwietnia, wraz z poświęceniem groty o. Mariana Żelazka SVD, rozpoczęły się obchody 40. rocznicy funkcjonowania szkoły. 

mzelazek 17rocznica08Ceremonia w kolonii trędowatych w Puri (fot. Petrus Kullu SVD)

mzelazek 17rocznica08Mieszkańcy kolonii trędowatych w Puri (fot. Petrus Kullu SVD)

globe element95px ver1Więcej fotografii