Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbista wśród Rohingów w Bangladeszu
O. Cyprian Pinto SVD (czwarty z lewej) z wolontariuszami Caritas podczas uroczystości otwarcia Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Chittagong (fot. archiwum SVD Bangladesz)

Werbista wśród Rohingów w Bangladeszu

W 2023 roku mija 5 lat odkąd werbiści rozpoczęli pracę w Bangladeszu. Ten czas dla misjonarzy nie był jednak spokojny. Pandemia Covid-19 całkowicie zdestabilizowała ich  pracę. Do tego misjonarze mają stałe problemy z odnowieniem tzw. wizy misjonarskiej, na podstawie której mogą działać. Z tego powodu regularnie muszą wyjeżdżać na jakiś czas z kraju. Jednemu z nich nawet zupełnie odmówiono powtórnego wydania wizy i wydalono z kraju. Na szczęście, po kilkunastu miesiącach oczekiwania i intensywnych starań, mógł wrócić.

Obecnie w Bangladeszu pracuje już wszystkich 5 werbistów, przeznaczonych tam do pracy. W tej grupie jest 4 Hindusów i jeden Polak, o. Mariusz Pacuła SVD, pracujący w Parafii Matki Bożej z Lourdes w Noakhali. Niedawno oprócz tradycyjnej pracy pastoralnej w parafiach, werbiści podjęli także posługę wśród Rohingów, uchodźców z Mjanmy (dawna Birma), którzy 6 lat temu uciekli do Bangladeszu przed prześladowaniami. Szacuje się, że w wyniku tego exodusu granicę przekroczyło ponad 1.2 mln Rohingów.

- Władze nie pozwalają misjonarzom posługiwać wśród nich bezpośrednio, więc przyłączyłem się do lokalnego Caritas - mówi o. Cyprian Pinto SVD, przełożony werbistów w Bangladeszu. - Biskup mianował mnie kapelanem katolickich pracowników organizacji. Jest ich ponad 200 i pochodzą z wielu krajów świata. W ten sposób mam okazję pośrednio pracować z Rohingami. Jest to też doskonała okazja, by być świadkami dla lokalnej społeczności oraz migrantów i potrzebujących, wśród których posługujemy.

O. Cyprian został mianowany kapelanem Caritas Bangladesz w styczniu 2023 roku podczas uroczystości otwarcia Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Chittagong, gdzie Caritas Bangladesz organizuje pomoc dla uchodźców.

- Cieszę się, że w ten sposób mogę być misyjnym apostołem Słowa Bożego i dzielić się Ewangelią z ludźmi w naszym poranionym świecie. Jest to możliwe właśnie dzięki pracy werbistów w tej części świata - dodaje o. Pinto.

Za: Arnoldus Nota

cyprian bangladesh02Uroczystości otwarcia Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Chittagong (fot archiwum SVD Bangladesz)