Wiadomości

POLSKA

Odpust ku czci św. Wojciecha w Pieniężnie
Fot. Hanson D'Souza SVD

Odpust ku czci św. Wojciecha w Pieniężnie

Święty Wojciech jest patronem niezwykłym. Czech z urodzenia, biskup Pragi, dbający o ubogich, słuchający pilnie ich skarg i potrzeb, odwiedzający więzienia, a przede wszystkim targi niewolników.

Po opuszczeniu swojej stolicy biskupiej ze względu na konflikt z możnymi i duchowieństwem udaje się do Rzymu i wstępuje do Zakonu św. Benedykta, gdzie składa profesję zakonną. Podróżuje jeszcze do Francji, gdzie odwiedza groby świętych: Marcina w Tours, Benedykta we Fleury i Dionizego w Saint-Denis pod Paryżem. Na koniec udaje się do Polski z myślą nawrócenia Prusów, gdzie ginie śmiercią męczeńską.

„Obywatel świata”, który stał się jednym z trzech, obok Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława, głównych patronów Polski. Tenże święty niezwykły jest patronem Domu Misyjnego w Pieniężnie, w którym mieści się Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów, nazywane Misyjnym Sercem Polski.

23 kwietnia, razem ze świeckimi współpracownikami w dziele misyjnym Kościoła, lokalna wspólnota werbistów świętowała tutaj uroczystość odpustową ku czci św. Wojciecha. Mszy św. przewodniczył o. Wiesław Dudar, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie, a okolicznościowe słowo wygłosił o. Ireneusz Piskorek, miłośnik historii i nieustanny jej propagator.

Święty Wojciechu módl się za nami i wypraszaj dla nas apostolską gorliwość, z jaką troszczyłeś się o każdą powierzoną Tobie duszę. (ps)

pieniezno odpust2024 12Figura św. Wojciecha w kościele seminaryjnym w Pieniężnie (fot. Hanson D'Souza SVD)

globe element95px ver1Więcej fotografii