Wiadomości

POLSKA

Sesja naukowa o Słowie Bożym w Pieniężnie
Fot. Andrzej Danilewicz SVD

Sesja naukowa o Słowie Bożym w Pieniężnie

W dniach 8-10 maja w Wyższym Misyjnym Seminarium Zgromadzenia Słowa Bożego w Pieniężnie miała miejsce sesja naukowa pod tytułem „Nasza nazwa to nasza misja - Słowo Boże: Biblia, historia, kultura”. 

Główne hasło konferencji jest cytatem z dwóch ostatnich Kapituł Generalnych (2018 i 2024). Według nich Zgromadzenie Słowa Bożego już w swojej nazwie zawiera swego rodzaju klucz do zrozumienia własnej identyczności i powierzonej zgromadzeniu misji. Dlatego też wokół tych dwóch kwestii - identyczności i misji - koncentrowały się wygłoszone na sesji referaty. 

Nazwa naszego zgromadzenia pochodzi od Prologu Ewangelii św. Jana. Dlatego o. dr Jan Bocian SVD przedstawił wyjaśnienie (hermeneutykę) niektórych wersetów z tego ważnego tekstu. Jednocześnie zwrócił uwagę na szczegóły w tłumaczeniu, które mogą zależeć od misyjnego kontekstu, w jakim żyje wspólnota chrześcijańska. 

Ks. prof. Mirosław Wróbel z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przybliżył nam świat tłumaczeń Starego Testamentu na język aramejski, czyli język, którym posługiwał się Jezus Chrystus. Według najnowszych badań, to właśnie w tych starożytnych tekstach - nie negując innych możliwych wpływów - należy szukać korzeni pojęcia „Słowo” w odniesieniu do Syna Bożego. 

sesja slowo pieniezno2025 10Wykład ks. prof. Mirosława Wróbla z KUL

Wykład o. dra Józefa Trzebuniaka SVD pomógł uczestnikom uświadomić sobie, że koncepcja Słowa-Logosu, Drugiej Osoby Trójcy Świętej, nie może ograniczać się tylko do pism św. Jana (Ewangelia, Listy, Apokalipsa), ale rozciąga się na cały Nowy Testament. Szczególnie w pracach Ojców Kościoła Chrystus nazywany jest Logosem nie tylko w odniesieniu do pism Janowych, ale do wszystkich tekstów Nowego Przymierza. 

Genialny Koordynator Apostolatu Biblijnego Zgromadzenia Słowa Bożego o. dr Wojciech Szypuła SVD z Rzymu przedstawił analizę pojęcia Słowa Bożego w rozumieniu Arnolda Janssena. W odniesieniu do Ojca Słowo Boże to Syn, w odniesieniu do Syna, słowem Bożym jest Ewangelia, a w odniesieniu do Ducha Świętego tym słowem jest całe Pismo Święte oraz słowa proroków, apostołów i kapłanów, jeżeli były wypowiedziane z natchnienia Ducha Świętego. Ta bardzo szeroka i jasna koncepcja, kluczowa dla naszej nazwy, była przez lata w zgromadzeniu niedoceniana. Prelegent podzielił się również refleksją na temat dzisiejszej sytuacji Apostolatu Biblijnego w zgromadzeniu. 

O. lic. Dariusz Pielak SVD dokonał próby syntezy nazw zgromadzenia męskiego i zgromadzeń żeńskich, założonych przez Arnolda Janssena. Mają one co prawda różne nazwy, pochodzące od różnych Osób Boskich, ale umieszczenie tej osobliwości w kontekście trynitarnej teologii Słowa i Ducha pomaga widzieć w tych nazwach nie różnicę, ale dopełnienie charyzmatu.

sesja slowo pieniezno2025 10Wykład o. lic. Dariusza Pielaka SVD

Na zakończenie o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD, misjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przybliżył koncepcję Słowa-Logosu obecnego w kulturach jeszcze przed głoszeniem Dobrej Nowiny. Ta starożytna koncepcja, sięgająca do św. Justyna, jest nadzwyczaj aktualna i dziś. Przy czym nie tylko w odniesieniu do kultur, które rozumiemy jako misyjne, ale również do tych środowisk, które definiujemy jako subkultury, na przykład współczesna młodzież w konkretnym kraju. Proces odnajdywania „ziaren Słowa” powinien być podejmowany z najwyższą powagą i znajomością tematu. Jednocześnie jest on bardzo twórczy, a przecież właśnie do twórczego podejścia do misji wzywała nas ostatnia Kapituła Generalna.

Po każdym wykładzie była możliwość dyskusji i wymiany opinii, co dodatkowo wzbogacało usłyszane treści. Sesja była transmitowana w internecie i jest dostępna dla wszystkich, kto nie mógł w niej uczestniczyć lub dowiedział się już po jej zakończeniu (zob. www.youtube.com/@werbisci/streams)

Tekst: Dariusz Pielak SVD
Fotografie: Andrzej Danilewicz SVD