Wiadomości

POLSKA

Dom Misyjny w Chludowie - dom dla wszystkich
Brama wjazdowa do Domu Misyjnego w Chludowie (fot. za www.chludowo.werbisci.pl)

Dom Misyjny w Chludowie - dom dla wszystkich

Kiedy w latach 30. XX wieku Polska Regia Zgromadzenia Słowa Bożego szukała stosownego miejsca do utworzenia w kraju nowicjatu, wzrok padł na Chludowo. Nie można było trafić lepiej. Miejscowość miała doskonałe położenie - znajdowała się 15 km od Poznania, dużego ośrodka miejskiego z własnym uniwersytetem, leżała na trasie kolejowej do Obornik. Na dodatek na skraju wsi znajdowała się piękna posiadłość z początków XIX w., która idealnie nadawała się na siedzibę nowicjatu. Był to zabytkowy pałac i stary park, które właśnie sprzedawał Roman Dmowski, mąż stanu i twórca Narodowej Demokracji. I jakby tego było mało, we wsi, nieopodal pałacu, był również stary, drewniany kościół, w którym od XIV wieku funkcjonowała chludowska parafia.

Wszystkie te zalety sprawiły, że 30 listopada 1934 roku polscy werbiści formalnie stali się właścicielami tej atrakcyjnej posiadłości. W czerwcu następnego roku został erygowany Dom Misyjny pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Nieco później powstało w Chludowie Wyższe Seminarium Misyjne.

I takim sposobem rozpoczęła się historia domu misyjnego i werbistowskiej Parafii pw. Wszystkich Świętych. Od 86 lat przebywający w „parku” misjonarze, jak mówią parafianie, zapisują dzień po dniu swoim życiem i działalnością karty dziejów tego miejsca, które było świadkiem wielkich tragedii, radosnych spotkań i ważnych doświadczeń.

Obecnie wspólnotę chludowską tworzy 12 współbraci: 10 księży i 2 braci. Dwóch spośród nich pełni funkcję proboszczów w werbistowskich parafiach, a dwóch kolejnych posługę kapelanów szpitalnych.

chldw05Dom Misyjny w Chludowie od strony parku (fot. za www.chludowo.werbisci.pl)

Dom Misyjny św. Stanisława Kostki, z racji swego położenia na uboczu wsi, to wymarzone miejsce modlitwy, rozmyślań i odpoczynku. Można tu nie tylko zaznać serdecznej gościnności gospodarzy, poznać tradycyjne i egzotyczne smaki tutejszej kuchni, ale także skryć się w parkowych alejkach, biegnących wśród 700 starych, zabytkowych drzew.

Park to miejsce, gdzie można zanurzyć się w modlitwie przy Grocie Matki Bożej czy podczas drogi krzyżowej albo wsłuchać w śpiew ptaków lub podziwiać kolory drzew, odbijających się w tafli stawu. To właśnie w parkowej scenerii, przy Grocie Matki Bożej, razem z chludowską parafią organizowane są piękne nabożeństwa, podczas których modli się cała wieś. To także ulubione miejsce występów, cieszącego się sławą nie tylko w Polsce, zespołu folklorystycznego „Chludowianie”. Chórzyści tego zespołu zapewniają piękną oprawę otwartych dla wszystkich parafian rorat i Gorzkich Żali.

chldw05Kaplica klasztorna (fot. za www.chludowo.werbisci.pl)

Odkąd w 2018 r. chludowski Dom Nowicjacki został zamieniony na Dom Rekolekcyjny, jego drzwi praktycznie się nie zamykają. Okrągły rok przyjeżdżają tutaj liczne grupy rekolekcyjne duchownych i świeckich. Są też stali goście: Szkoła Ikon, grupa seniorów czy neokatechumenat. Wszyscy mają do swojej dyspozycji dużą kaplicę, jadalnię i dobrze wyposażoną salę rekreacyjną oraz misyjną.

Miejsce dodatkowo zyskało na atrakcyjności, kiedy jesienią w 2019 r. otwarto Muzeum im. O. Mariana Żelazka, pochodzącego z Palędzia koło Poznania, misjonarza nad misjonarzami, który 50 lat spędził w Indiach. Z okazji otwarcia muzeum wydana została poświęcona mu książka pt. „Człowiek dla wszystkich. Marian Żelazek od A do Ż”. A odkąd w grudniu 2019 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego o. Mariana, każdego 30. dnia miesiąca w kościele parafialnym odbywa się modlitwa o jego beatyfikację.

W muzeum znajduje się także wydzielona spora część na prezentację dorobku naukowego poznaniaka prof. o. Piotra Nawrota SVD, muzykologa, misjonarza w Boliwii, odkrywcy i wybitnego znawcy baroku misyjnego w muzyce.

chldw05Muzeum im. O. Mariana Żelazka w Chludowie (fot. za www.chludowo.werbisci.pl)

W Domu Misyjnym w Chludowie już blisko 5 lat w każdą środę spotyka się grupa adoracyjna, spędzająca w ciszy czas przed Najświętszym Sakramentem. Zadomowili się tutaj również przedstawiciele nauki z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy obrali sobie werbistowski dom na miejsce corocznych sesji naukowych. Z kolei co roku w sierpniu odbywają się uroczystości patriotyczne związane m.in. z Romanem Dmowskim, byłym właścicielem tego miejsca albo uroczystości upamiętniające rocznicę podpisania traktatu wersalskiego, którego sygnatariuszem ze strony polskiej, obok Jana Ignacego Paderewskiego, był właśnie Dmowski.

Aby umożliwić poznanie historii i współczesności domu chludowscy werbiści wydali w 2019 roku bogato ilustrowaną książkę pt. „Dom Misyjny Świętego Stanisława Kostki w Chludowie”. Publikowany jest również kalendarz werbistowski, który – oprócz kalendarium – ukazuje historię i współczesność domu (wydanie na 2021 rok) oraz parku (wydanie na 2022 rok). Co ważne, autorem większości zdjęć w tych starannie wydanych publikacjach jest członek wspólnoty i mistrz nowicjatu – o. Franciszek Bąk SVD.

To wszystko dzieje się niejako obok codziennych i zwyczajnych aktywności chludowskich werbistów, którzy niezmniennie troszczą się o formację duchową i intelektualną nowicjuszy i kleryków oraz własną, a także głoszą rekolekcje w całej Polsce. Sporą część ich posługi stanowi spowiedź osób świeckich i konsekrowanych, szczególnie znajdujących się w okolicy zgromadzeń sióstr. Wspomagają również sąsiednie parafie w sprawowaniu Eucharystii (zwłaszcza w dobie pandemii) i sakramentu pojednania oraz uczestniczą w uroczystościach kościelnych i patriotycznych na terenie całej Wielkopolski.

Jan Wróblewski SVD
Za: Komunikaty SVD

chldw05Dom Misyjny św. Stanisława Kostki w Chludowie (fot. za www.chludowo.werbisci.pl)