Wiadomości

POLSKA

Dary dla Togo opuściły Pieniężno
Fot. Wiesław Dudar SVD

Dary dla Togo opuściły Pieniężno

Wczesnym rankiem, 1 czerwca 2021 roku, po przeszło roku przygotowań kontener z darami dla polskich werbistów w Togo i ich podopiecznych opuścił plac przed budynkiem Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie. 

Radość i świadomość, że zapakowane rzeczy w kontenerze wreszcie wyruszyły do miejsca swego przeznaczenia sprawiły, że nikt nie zauważył pochmurnego poranka, a oczekiwany od dawna dzień wydał się słoneczny i niezwykły.

9 ton darów wreszcie opuszcza Polskę. Są wśród nich artykuły sanitarne i opatrunkowe, środki higieny (szczoteczki i pasta do zębów, mydło, szampony, żel pod prysznic, proszki do prania), pościel szpitalna, ręczniki. Nie zabrakło artykułów szkolnych, jak zeszyty, długopisy, ołówki, kredki, farby i plecaki.

Fot. Wiesław Dudar SVD

W kontenerze znalazły się też wózki inwalidzkie, składane łóżka z materacami, odzież na cele charytatywne, materiały krawieckie, rowery dla katechistów, a także wyposażenie gabinetu dentystycznego i okulistycznego, np. szlifierka i sprzęt do obróbki szkieł optycznych, tablice do badania wzroku. Wysłano także dewocjonalia oraz elemnty wyposażenia kaplic i kościołów, na przykład figury sakralne (Serce Jezusa, Matka Boża, św. Józef, św. Anna), bielizna kielichowa, szaty i naczynia liturgiczne, obrazy Jezusa Miłosiernego, św. Jana Pawła II, Matki Bożej, witraże, różańce, medaliki, krzyżyki.

Zawartość kontenera to dary Dobrodziejów i Przyjaciół Misji, które zostały zebrane w ramach różnych akcji misyjnych przeprowadzonych przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie oraz inne referaty i domy misyjne werbistów w Polsce. Od lat dużą pomocą służy też poznańska Fundacja „Redemptoris Missio” i wielu ludzi dobrej woli.

Dary te trafią do misyjnych szpitali, ośrodków zdrowia, szkół i parafii w Togo, a ich dystrybucją zajmie się niezastąpiony o. Marian Schwark SVD. Koordynacją wysyłki kontenera zajmował się w Pieniężnie o. Mariusz Góryjowski SVD.

Referat Misyjny w Pieniężnie serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy finansowo i w postaci darów wsparli przygotowanie i wysyłkę kontenera.

Wiesław Dudar SVD

kntnr2021togo05

kntnr2021togo05

kntnr2021togo05Fot. Wiesław Dudar SVD