Wiadomości

POLSKA

Litania Loretańska o zachodzie słońca nad stawem
Fot. Franciszek Bąk SVD

Litania Loretańska o zachodzie słońca nad stawem

W ostatnią niedzielę maja Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” i mieszkańcy Domu Misyjnego św. Stanisława Kostki w Chludowie zaprosili parafian na niecodzienne nabożeństwo majowe. W scenerii prawie 200-letniego parku, pod parasolami starych drzew, przy grocie Matki Bożej, zaśpiewali Litanię Loretańską do Najświętszej Maryi Panny.

Nabożeństwo prowadził o. Adam Wołowicz SVD, socjusz chludowskich nowicjuszy. Modlitwa zaczęła się od pieśni „Chwalcie łąki umajone” w wykonaniu „Chludowian”, ubranych w koncertowe, ludowe, niezwykle barwne stroje. Szybko dołączyli do nich wierni, którzy zajęli miejsca na drugim brzegu parkowego stawu. A ponieważ w ten dzień Kościół obchodził Święto Trójcy Świętej, wysłuchali także rozważań o Tajemnicy Trójcy Świętej w życiu Maryi, które przeczytała s. Rafaela SSpS, przełożona sióstr w Chludowie, przy akompaniamencie grającej na harmonijce nowicjuszki s. Franciszki SSpS.

Z kolei br. Filip SVD odczytał fragment Listu św. Pawła do Rzymian. Po modlitwie różańcowej o. Adam zapoznał uczestników nabożeństwa z historią powstawania nowych wezwań litanijnych, przypominając, że modlitwa ta wciąż się rozwija i pokazuje bogactwo obszarów ludzkiego życia, w których można szukać pomocy Maryi. Wtedy „Chludowianie” zaintonowali Litanię Loretańską, a do nich dołączyli wierni. Nabożeństwo zakończyła modlitwa „Ojcze nasz” i błogosławieństwo udzielone przez o. Adama.

Zainteresowani historią parku wysłuchali także opowieści o. Jana Wróblewskiego SVD, tutejszego rektora, o niemal 150-letniej grocie i samym zespole parkowo-pałacowym, który w latach 20. minionego wieku zamieszkiwał Roman Dmowski, ówczesny polityk, twórca Narodowej Demokracji. Jego popiersie znajduje się zresztą przy bramie wjazdowej do pałacu. Grota Matki Bożej jest najstarszym obiektem w parku.

„Chludowianie” to zespół pieśni i tańca z Chludowa o 20-letniej historii, mający już długą listę sukcesów, osiągniętych podczas przeróżnych przeglądów i festiwali w całej Polsce, a także poza jej granicami. Jego działalność wspiera finansowo gmina Suchy Las, dzięki czemu może wciąż zwiększać liczbę swoich członków, repertuar i zakres działalności. Zawsze chętnie występuje w swojej macierzystej miejscowości podczas kościelnych i świeckich wydarzeń.

Anna Kot
Fotografie: Franciszek Bąk SVD

globe element95px ver1Więcej o historii parku, groty i pałacu w Chludowie

majowka chludowo03

majowka chludowo05