Wiadomości

POLSKA

Podsumowanie Czuwania Modlitewnego Rodziny Arnoldowej 2025
Uczestnicy Czuwania w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)

Podsumowanie Czuwania Modlitewnego Rodziny Arnoldowej 2025

25-26 kwietnia 2025 r. odbyło się na Jasnej Górze z XIII Czuwanie Modlitewne Rodziny Arnoldowej. Hasło spotkania brzmiało „150 lat w służbie misjom” i uczestnicy w szczególny sposób dziękowali Trójjedynemu Bogu za 150 lat istnienia Zgromadzenia Słowa Bozego (werbiści).

Spotkanie na Jasnej Górze odbyło się w dwóch miejscach: w Bastionie Świętej Barbary oraz w Kaplicy Cudownego Obrazu. Czuwanie rozpoczęło się Koronką do Bożego Miłosierdzia ofiarowaną za zmarłego Papieża Franciszka. Modlitwa za zmarłego Papieża towarzyszyła zebranym przez cały czas spotkania. Następnie o. dr Andrzej Miotk SVD, dyrektor Archiwum św. Arnolda Janssena w Rzymie, wygłosił wykład zatytułowany „A Słowo stało się Ciałem – ze Steylu na krańce świata. 150 lat werbistów w służbie misji”. Ukazał trudne początki Zgromadzenia, a później jego rozkwit oraz niezwykłość postaci założyciela - św. Arnolda.

czrodzarn2025 kk09Wykład o. dr. Andrzeja Miotka SVD w Bastionie Świętej Barbary (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)

Ważnym wydarzeniem spotkania było przyznanie Nagrody im o. Mariana Żelazka. W tym roku laureatkami zostały Małgorzata Strugała i Anna Żerdzińska-Pszczółka z Zabrza Rokietnicy, rodzone siostry, które od wielu lat zaangażowane w animację misyjną, szczególnie dzieci i młodzieży oraz Irena Kaczmarzyk z okolic Olesna, która mimo, że jest osobą niewidomą, mocno angażuje się w pomoc potrzebującym, modlitwą i ofiarą wspiera różnego rodzaje akcje charytatywne i misyjne. Jej inicjatywa zbudowania studni w Afryce zapoczątkowała znaną w Polsce i nie tylko akcję „Woda dla Afryki”, prowadzoną przez werbistowski Referatu Misyjnego w Pieniężnie.

W Bastionie św. Barbary uczestnicy mieli okazję obejrzeć krótkie filmy misyjne „Za życie świata” i „Historia Polskiej Prowincji werbistów”, a także dowiedzieć się więcej o nowych werbistowskich inicjatywach „15 różańców na 150-lecie SVD” i „150 studni na 150-lecie SVD”. Koncert pieśni w wykonaniu werbistów pochodzących z Indonezji oraz spotkania i możliwość rozmowy przyjaciół misji z werbistami, siostrami misyjnymi, a także obecność przełożonych tych zgromadzeń sprawiły, że czuło się niezwykłość i doniosłość chwili a równocześnie rodzinną atmosferę spotkania.

czrodzarn2025 kk09Laureatki tegorocznej Nagrody im. o. Mariana Żelazka SVD (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)

Niezwykłym przeżyciem było nocne czuwanie przed cudowną ikoną Matki Bożej w jasnogórskiej kaplicy. Apel Jasnogórski i rozważanie apelowe wygłosił ks. bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz diecezji ełckiej. O północy przewodniczył on Mszy św. dziękczynnej za 150 lat istnienia Zgromadzenia i wygłosił poruszającą homilię (czytaj TUTAJ). Eucharystię zakończyło uroczyste Te Deum oraz Akt Zawierzenia Rodziny Arnoldowej Matce Bożej przez prowincjała, o. Sylwestra Grabowskiego SVD.

Wspólna modlitwa różańcowa, nieszpory, jutrznia, godzinki i modlitwa prywatna były dziękczynieniem za misjonarzy i misjonarki, dobrodziejów oraz za wszelkie dobro otrzymane od Boga i ludzi w ciągu 150 lat działalności misyjnej werbistów. Były też prośbą o błogosławieństwo Boże i orędownictwo Maryi na przyszłe lata misyjnej pracy werbistów, a szczególnie o dar nowych powołań misyjnych.

czrodzarn2025 kk09Świadectwo nowicjusza Józefa Nguyena Duy Tung z Wietnamu (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)

W Kaplicy Cudownego Obrazu zebrani mogli wysłuchać również dwóch bardzo aktualnych konferencji. Pierwszą wygłosił o. prof. Jacek Pawlik SVD („Misjonarz – pielgrzymem nadziei”), drugą natomiast o. dr Mirosław Piątkowski SVD, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Gliwickiej („Papież Franciszek. Człowiek prosty, modlitwy i misji”).

Mocno poruszyły zebranych świadectwa werbistowskiego nowicjusza Józefa Nguyena Duy Tung z Wietnamu i laureatki tegorocznej edycji Nagrody im. o. Mariana Żelazka, Ireny Kaczmarzyk.

Kolejne Czuwanie Modlitewne Rodziny Arnoldowej przeszło do historii. Piękne i budujące jest to, że na wspólnej dziękczynnej modlitwie przyjaciele misji, werbiści, siostry Służebnice Ducha Świętego, a w duchowej łączności siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji z Nysy, razem trwali na modlitwie u tronu Jasnogórskiej Matki Kościoła. Jasna Góra stała się w tym czasie szczególnym miejscem gorącej, zgodnej i żarliwej modlitwy w intencji misyjnego dzieła Kościoła i zgromadzeń misyjnych założonych przez św. o. Arnolda Janssena. To z pewnością przyniesie dobre owoce.

czrodzarn2025 kk09Bp Jerzy Mazur SVD podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)

Organizatorem Czuwań Modlitewnych Rodziny Arnoldowej na Jasnej Górze, które dobywają się co dwa lata, jest Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie. W ich organizację, przygotowaniu programu, materiałów oraz przebieg angażują się misjonarze i misjonarki Rodziny Arnoldowej oraz osoby świeckie. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ponad 300 osób, które przyjechały z Bajtkowa, Białegostoku, Bielsko-Białej, Bytomia, Charlęż-Kolonii (Spiczyn), Laskowic Pomorskich, Chludowa, Częstochowy, Ełku, Gdyni, Górnej Grupy, Grodna (Białoruś), Hryniewicz, Kajnit, Kaletnika, Kietrza, Kleosina, Koluszek, Krakowa, Krotoszyna, Łodzi, Mielca, Nysy, Olesna, Opola, Pieniężna, Poznania, Prudnika, Raciborza, Różańca, Rybnika, Rzeszowa, Starego Garbowa, Sulejówka, Warszawy, Warszawy Żerania, Wołomina, Zabrza, Ząbek, Zgierza. 

Misjonarze i misjonarki obecni na spotkaniu reprezentowaliAngolę, Argentynę, Białoruś, Boliwię, Demokratyczną Republikę Konga, Filipiny, Ghanę, Madagaskar, Meksyk, Togo, Ukrainę, Urugwaj, Włochy, Polskę, Papuę-Nową Gwineę, Rosję i Słowację.

Zgromadzenia Słowa Bożego (werbiści) zostało założone 8 września 1875 r. w niewielkiej holenderskiej miejscowości Steyl przez ks. Arnolda Janssena. Obecnie na świecie jest 5754 werbistów pracujących w 77 krajach świata. W tej grupie jest 403 polskich werbistów, którzy pracują w 54 krajach świata.

Wiesław Dudar SVD
Dyrektor Referatu MIsyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie

czrodzarn2025 kk09Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu (fot. Krzysztof Kołodyński SVD)