Wiadomości

POLSKA

Polscy werbiści w czasach pandemii 
Modlitwa różańcowa w Pieniężnie (fot. Wiesław Dudar SVD)

Polscy werbiści w czasach pandemii 

Pandemia koronawirusa COVID-19 skutecznie zatrzymała niemal cały świat. Wielu z nas musi ograniczyć swoje życie i działalność do własnego domu, wspólnoty zakonnej czy kościoła parafialnego. Werbiści w Polsce próbują aktywnie odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości.

Przede wszystkim odpowiadamy na apel biskupów o codzienny różaniec w intencji ustania pandemii i bezpieczeństwa dla służb związanych z jej zwalczaniem. Każdego wieczora wspólnota seminaryjna w Pieniężnie, a także inne wspólnoty prowincji gromadzą się na taką modlitwę. 

O 20:15 dzwony naszego kościoła w Rybniku zachęcają także parafian do odmawiania różańca w swoich domach. Pracownicy Referatu Misyjnego w Pieniężnie gromadzą się każdego dnia na "Anioł Pański" i odmawiają koronkę do Bożego Miłosierdzia o ustanie pandemii i zachowanie w zdrowiu wszystkich misjonarzy rozsianych po całym świecie. Odbywa się do zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na obecnym etapie rozwoju pandemii.

Również z zachowaniem obostrzeń epidemicznych i decyzjami poszczególnych biskupów diecezjalnych można korzystać z większości naszych kościołów. W wyznaczonych godzinach można adorować Najświętszy Sakrament, przyjąć Komunię świętą czy wyspowiadać się po wcześniejszym umówieniu. Na swoich stronach internetowych (zob. TUTAJ) parafie podają wszystkie potrzebne szczegóły.

W związku z obecnymi ograniczeniami jeszcze większą rolę odgrywa Internet. Nasze parafie w Chludowie, Kleosinie k. Białegostoku, Nysie, Olsztynie, Pieniężnie, Warszawie (wkrótce dołączy także Dom Misyjny w Górnej Grupie) transmitują Mszę świętą czy nabożeństwa z wykorzystaniem Facebooka lub platformy YouTube (zob. SZCZEGÓŁY). Codziennie jest też możliwość uczestniczenia tą drogą we Mszy świętej sprawowanej w języku wietnamskim. Na stronie naszej parafii w Nysie jest podgląd kościoła non-stop. Dzięki temu można adorować Najświętszy Sakrament w wyznaczonych godzinach i otrzymać błogosławieństwo. Od poniedziałku do piątku o 7:45 można wirtualnie napić się kawy z o. Edwardem Konkolem SVD i zadać mu pytania na dowolny temat. Transmisję przeprowadza Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga" z Białegostoku.

Parafie, które nie przeprowadzają transmisji internetowych, podają namiary na transmisje w radiu i telewizji. Niektóre publikują homilie czy rozważania pasyjne wygłoszone w ostatnią niedzielę, albo udostępniają fragmenty Pisma Świętego do odsłuchania.

W tych trudnych czasach nie do przecenienia jest kontakt osobisty. I tak parafie w Nysie, Olsztynie i Referat Misyjny w Pieniężnie codziennie przeprowadzają wiele rozmów telefonicznych związanych z wyzwaniami obecnej sytuacji. Ilość dzwoniących systematycznie się zwiększa.

Niektóre z naszych parafii czy wspólnot oferują pomoc w robieniu zakupów. Prym wiedzie tutaj Nysa, gdzie za staraniem siostry Anny ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego wolontariusze każdego dnia pomagają przynajmniej 15 osobom. Z kolei parafia w Chludowie zamieściła na swojej stronie praktyczny poradnik "Jak przeżyć po katolicku Wielki Tydzień i święta wielkanocne".

Kliknij, by dowiedzieć się więcej