Matka Boża z Guadalupe to jeden z najważniejszych obiektów kultu religijnego w Meksyku i na całym świecie. Według wierzeń, objawiła się w 1531 roku prostemu Indianinowi, Juanowi Diego. Podczas objawienia poprosiła Juana, aby zbudowano w tym miejscu kościół. Kazała mu także nazbierać na wzgórzu róż, niespotykanych w tym rejonie o tej porze roku, i zanieść je do ówczesnego biskupa. Juan Diego nazbierał naręcze owych róż i schował je do poncza. Kiedy udał się do biskupa i w jego obecności rozwinął ponczo, na podłogę wysypały się róże, a biskup i otaczający go ludzie uklęknęli w zachwycie, gdyż na rozwiniętym ponczu została jakby odbita postać Matki Bożej. To zdarzenie uznano za cud i zbudowano na tym miejscu świątynię, a owa cudowna tkanina bardzo szybko stała się obiektem wielkiego kultu.
W taki to sposób Matka Boska z Guadalupe naznaczyła początek ewangelizacji, której dynamika przeszła wszelkie oczekiwania. Orędzie Chrystusa, niesione przez Jego Matkę, powoli zaczęło przenikać elementy kultury miejscowej, oczyszczając je i nadając im ostateczny sens zbawczy. Tak wiec Guadalupe i Juan Diego mają duże znaczenie dla całego Kościoła oraz jego misji i stanowią wzór ewangelizacji osadzonej w kulturze.
Br. Albert Kurczab SVD przed bazyliką w Guadalupe (fot. archiwum autora)
Ciekawe jest też to, że na obrazie Matka Bożka z Guadalupe objawia się jako metyska. Ten element szybko został zrozumiany w ten sposób, że Maryja utożsamia się z nową mieszanką ludów, rodzącą się na świeżo odkrytym kontynencie.
W Meksyku popularne jest powiedzenie „todo Mexiano es Guadalupano”, co można przetłumaczyć „każdy Meksykanin wierzy w Matkę Boske z Guadalupe”. I jest to prawda, gdyż w Meksyku nawet ateista ma w swoim domu obraz z Matką Boską.
W tym kraju każdy, przynajmniej raz w życiu, musi pielgrzymować do Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Ciekawe jest także to, że tych pielgrzymek nikt tutaj nie organizuje. W Polsce takie pielgrzymki zazwyczaj organizują księża lub zakonnice. W Meksyku nie, nikt tego tutaj nie planuje. Ludzie sami się mobilizują i idą, nawet setki kilometrów, aby pokłonić się Najświętszej Panience.
Br. Albert Kurczab SVD przy staule Jana Pawła II w Guadalupe (fot. archiwum autora)
Nasz rodak, św. Jan Paweł II, aż pięć razy odwiedzał Meksyk w swoich pielgrzymkach i modlił się przed tym obrazem. Jest On tutaj bardzo wspominany i kochany, chyba niewiele mniej niż w Polsce. W Meksyku wiele kościołów szczyci się tym, że przy świątyni stoi jego pomnik. A więc nie mogło go też zabraknąć na placu przed bazyliką w Guadalupe. W 2002 roku, podczas swojej ostatniej podróży do Meksyku, św. Jan Paweł II ogłosił świętym Juana Diego. Kanonizacja miała miejsce w Bazylice Guadalupe.
Na koniec warto przypomnieć ze Matka Boska z Guadalupe jest uznawana za Obrończynię życia i Matkę dzieci nienarodzonych, ponieważ na obrazie przedstawiona jest w stanie błogosławionym. W dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne przesłanie, szczególnie w krajach, gdzie aborcja na żądanie jest coraz częściej legalizowana.
Albert Kurczab SVD
Meksyk
Malowidło przedstawiające św. Juana Diego (fot. Albert Kurczab SVD)
Obraz Matki Bożej w Guadalupe (fot. Albert Kurczab SVD)
Bazylika w Guadalupe (fot. Albert Kurczab SVD)