Prowadzony przez werbistów Sinologiczny Instytut Monumenta Serica w Sankt Augustin (Niemcy) opublikował właśnie obszerny katalog publikacji SVD w chińskiej prowincji Szantung od końca XIX do pierwszej połowy XX wieku (data publikacji: 12 listopada 2024 r.). Ta nowa publikacja ma na celu przyczynienie się do lepszego zrozumienia historii misjonarzy Zgromadzenia Słowa Bożego w Chinach i dokumentuje kluczowy aspekt misji werbistów, apostolat prasy. Jest to również hołd Instytutu Monumenta Serica z okazji 150. rocznicy powstania SVD.
Katalog zatytułowany "Bibliotheca Sinica Christiana: Annotated Catalog of Divine Word Missionaries’ (S.V.D.) Publications in Shandong (1882-1950)", opublikowany przez Routledge, wymienia 456 dzieł w języku chińskim, niemieckim i częściowo także angielskim, które zostały napisane lub przetłumaczone przez misjonarzy SVD, siostry SSpS, a także autorów chińskich. Prace te obejmują nie tylko katechizmy, tłumaczenia tekstów biblijnych czy modlitewniki i śpiewniki, które służyły ewangelizacji w węższym znaczeniu, ale także podręczniki dla szkół werbistowskich w Szantungu, słowniki i gramatyki języka chińskiego dla nowych misjonarzy, literaturę budującą i wprowadzenia do kultury chińskiej.
"Bibliotheca Sinica Christiana" została opracowana przez o. Romana Malka SVD (1951-2019), wieloletniego dyrektora i redaktora naczelnego Instytutu Monumenta Serica. Dwa tygodnie przed śmiercią przekazał on materiały do katalogu zespołowi redakcyjnemu Instytutu, który przez pięć lat przeglądał, uzupełniał i finalizował jego publikację. Główna część katalogu obejmuje publikacje Zgromadzenia Słowa Bożego od A do Z, podając szczegółową zawartość, informacje bibliograficzne oraz liczne ilustracje okładek i stron książek. Wprowadzenie autorstwa o. Malka przedstawia historyczny kontekst działalności wydawniczej werbistów w Szantungu oraz zakres tematyczny publikacji. Sześć artykułów autorów werbistów, w tym biskupa Augustina Henninghausa (1862-1939), które ukazały się głównie w czasopiśmie SVD Steyler Missionsbote, oferuje ówczesną perspektywę. Katalog uzupełniają przedmowa i epilog redaktorów, bibliografia, lista wszystkich tytułów SVD z Szantungu przechowywanych w Bibliotece Monumenta Serica w Sankt Augustin (Niemcy) oraz indeks autorów, tłumaczy i współpracowników.
Katalog ma na celu stymulowanie dalszych badań nad historią werbistów w Chinach, a także nad historią wydawnictw religijnych w ówczesnych Chinach. Ponad 300 tytułów tych publikacji werbistowskich wymienionych w katalogu jest dostępnych dla wszystkich zainteresowanych badaczy jako osobna kolekcja w Bibliotece Monumenta Serica.
Bibliotheca Sinica Christiana: Annotated Catalog of Divine Word Missionaries’ (S.V.D.) Publications in Shandong (1882–1950)
Opracowanie: Roman Malek. Pod redakcją Barbary Hoster, Dirka Kuhlmanna i Zbigniewa Wesołowskiego.
Institut Monumenta Serica, Sankt Augustin - Routledge, Abingdon, Oxon 2025 [data publikacji: listopad 2024], xxiv
461 s., 9 kolorowych i 99 czarno-białych ilustracji, mapa, bibliografia, indeks.
ISBN 978-1-032- 85434-2 (okładka twarda)
ISBN 978-1-003-53386-3 (eBook)