Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Cztery kraje, jedna misja
Werbiści z Tajlandii z o. José Antunes da Silva SVD z Rzymu (drugi z prawej). Fot. archiwum SVD Australia

Cztery kraje, jedna misja

Prowincja Australijska werbistów jest dość nietypowa w strukturze Zgromadzenia. Formalnie należą do niej 4 kraje, które dzieli nie tylko duży dystans, ale także zupełnie odmienna kultura, klimat, a nawet struktura religijna społeczeństwa. Do prowincji należą bowiem: Australia, Nowa Zelandia, Tajlandia i Mjanma (dawna Birma).

Taka sytuacja sprawia również, że prowincja jest wybitnie wielokulturowa pod względem posługujących misjonarzy. Na początku 2023 roku pracowało w niej 92 werbistów (1 biskup, 76 kapłanów, 3 braci i 12 członków o ślubach czasowych), pochodzących aż z 24 narodowości. 

Do Australii pierwsi werbiści przybyli już pod koniec XIX w. Zatrzymywali się tutaj w drodze do pracy misyjnej w Papui Nowej Gwinei. Od 1920 roku istnieje dom Misyjny w Sydney. Struktury Prowincji zostały utworzone w 1954 roku, choć wówczas obejmowały tylko Australię. Dystrykt Nowej Zelandii został utworzony w 1985 roku i przyłączony do prowincji.

Prawa misyjna werbistów w Australii i Nowej Zelandii koncentruje się głównie na posłudze wśród Aborygenów (zwanych tutaj Pierwszymi Narodami) i prowadzeniu wielokulturowych parafii. Tak dzieje się na przykład w Alice Springs oraz w Santa Teresa w środkowej części kontynentu, gdzie werbiści zapewniają duchowe, moralne i materialne wsparcie Aborygenom mieszkającym w samym Alice Springs, a przede wszystkim obozowiskach miejskich i odległych rejonach Terytorium Północnego. Podobnie dzieje się w Emerald czy na Palm Island w stanie Queensland. Ważną częścią posługi werbistów na tym polu jest również podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat trudnej sytuacji rdzennej ludności i walka o ich sprawiedliwe traktowanie.

Historia Aborygenów po przybyciu brytyjskich osadników to historia wyzysku i dyskryminacji. Zostali oni pozbawieni swojej ziemi, a czasami przymusowo przeniesieni do odległych miejsc. Dziś ciągle należą do najbardziej marginalizowanych i pozbawionych praw grup społeczeństwa. Przez dziesięciolecia werbiści pracowali wśród nich i z czasem udało im się zdobyć ich zaufanie.

aus province03O. José Antunes da Silva SVD z Rzymu (kapłan z lewej) ze wspólnotą parafii werbistowskiej w diecezji Udon Thani w Tajlandii (fot. archiwum SVD Australia)

Wielokulturowe parafie werbiści prowadzą głównie w obszarach miejskich Australii i Nowej Zelandii. Międzynarodowy i międzykulturowy skład wspólnot parafialnych jest potężnym świadectwem inkluzywnego i otwartego Kościoła. Werbiści pracują między innymi z Samoańczykami, Wietnamczykami, Hindusami, Fidżyjczykami, Filipińczykami itd.

W Tajlandii werbiści rozpoczęli pracę w 1999 roku, gdy podjęli się duszpasterstwa wśród chorymi na HIV/AIDS w Nong Bua Lamphu. Kilka lat później misjonarze podjęli pracę w kilku parafiach w diecezji Udon Thani. Dziś werbiści opiekują się również migrantami i uchodźcami, głównie z Wietnamu. 

Misję w Majnmie werbiści otwarli w 2018 roku, ale względu na niestabilność polityczną i społeczną rozwój i konsolidacja działalności misjonarzy jest łatwa do dziś. Obecnie pracuje tam 2 werbistów - jeden w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Hmawbi, a drugi w Seminarium Duchownym św. Józefa w Yangonie, znanym na Zachodzie pod nazwą Rangun. Chociaż żyją w bardzo trudnych warunkach, są bardzo zaangażowani w służbę lokalnemu Kościołowi i ludziom. Jeśli w przyszłości sytuacja społeczno-polityczna w kraju ulegnie poprawie, misjonarze będą mieli więcej okazji, by dotrzeć do obszarów misyjnych.

Na podst. Arnoldus Nota oraz www.divineword.com.au