Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Nowi przełożeni werbistowskich prowincji
Fot. Kyle Glenn (www.unsplash.com)

Nowi przełożeni werbistowskich prowincji

W tym roku odbywają się wybory przełożonych werbistowskich prowincji i regii na całym świecie. W ten sposób, po ostatecznym zatwierdzeniu przez Radę Generalną, przejmują oni stery prowadzonych przez siebie prowincji i regii na kadencję 2023-2026.

Znamy już wyniki wyborów we wszystkich werbistowskich prowincjach i regiach. Szybki przegląd narodowości nowych przełożonych pokazuje z jednej strony zmieniające się oblicze Zgromadzenia, a z drugiej strony jego wielokulturowość, która jest naszym ogromnym atutem.

I tak w prowincjach i regiach Afryki 8 przełożonych pochodzi z Afryki, 2 z Azji i 2 z Europy. W Azji i Oceanii na 21 istniejących prowincji i regii przełożeni pochodzą z Indii, Indonezji, Filipin, Polski i Wysp Fidżi. Tutaj o. Leszek Niewdana SVD został prowincjałem na Tajwanie.

W Europie funkcjonuje 10 prowincji i jedna regia, którymi kieruje 7 przełożonych z Europy, 3 z Azji i jeden z Afryki. Warto podkreślić, że po raz pierwszy w historii Zgromadzenia przełożonym Prowincji Niemieckiej jest werbista pochodzący spoza Europy, a konkretnie z Ghany.

W obu Amerykach 6 przełożonych pochodzi z Ameryki Płn. lub Płd., 7 z regionu Azji i Oceanii, 2 z Europy i jeden z Afryki. O. Adam Oleszczuk SVD został tutaj przełożonym Prowincji Chicago w USA.

Ta różnorodność kulturowa werbistowskich przełożonych odzwierciedla wielokulturowość całego Zgromadzenia. Obecnie 65,2% werbistów pochodzi z Azji i Oceanii, 16,7% z Europy, 10,7% z Afryki i 7.4% z obu Ameryk. 

Za: Arnoldus Nota