Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Parafianie z Beiry sami organizują pomoc
Pakiety pomocy rozzdzielane w jednej ze wspólnot (fot. JPIC SVD)

Parafianie z Beiry sami organizują pomoc

Kilkanaście dni temu w werbistowskiej Parafii św. Franciszka Ksawerego w Beirze w Mozambiku powstała grupa wolontariuszy, którzy zajęli się pomocą najbardziej poszkodowanym w wyniku przejścia cyklonu Idai i powodzi przez niego spowodowanej. 

Wolontariusze, którzy nazwali siebie Aktywistami Drobroczynności (Activists of Charity), zapoznali się najpierw z najpilniejszymi potrzebami parafian, a następnie przygotowali pomoc materialną.

W grupie pomocy znalazło się 12 osób z 6 wspólnot należących do Parafii św. Franciszka Ksawerego. Najpierw odwiedzili poszkodowanych we wszystkich wspólnotach parafii, przede wszystkim samotnych, wdowy, chorych i starszychi, którzy znikąd nie mogli liczyć na pomoc. Następnie przygotowali pakiety z najpilniejszą pomocą. W każdym pakiecie znalazło się 25 kg ryżu, 2 l oleju, 2 kg cukru, 2 kg suszonej fasoli oraz kostka mydła. 2-3 kwietnia pomoc została rozdysponowana między 180 rodzin w różnych częściach parafii.

Wolontariusze dalej pracują, gdyż potrzeby ludzi są ogromne, a dostęp do pomocy bardzo utrudniony.


Fot. za JPIC SVD

Również Polska Prowincja SVD włączyła się w pomoc poszkodowanym w Beirze. Kilka dni temu Referat Misyjny z Pieniężna rozpoczął "Akcję MOZAMBIK", której celem jest zbiórka środków finansowych na pomoc werbistom, siostrom SSpS i ludziom, wśród których pracują.

W akcję można włączyć się przekazując dobrowolną ofiarę na konto Referatu Misyjnego z Pieniężna lub na konto dowolnego Referatu Misyjnego czy Domu Misyjnego werbistów w Polsce. W tytule przelewu prosimy wpisać „Akcja Mozambik”.

Werbistowska Parafia św. Franciszka Ksawerego w Beirze zlokalizowana jest w dzielnicy Ndunda w północnej części miasta. Obecnie pracuje tam 3 werbistów: o. Laurensius Huller Luli Yan SVD (proboszcz) z Indonezji, o. Phinader Pinalgan SVD z Filipin oraz br. Bernardo Fernandes SVD z Timoru Wschodniego.

W Mozambiku pracuje obecnie 19 werbistów z 10 narodowości, wśród których jest o. Konrad Klich SVD z Polski.