Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Szaty liturgiczne z Polski dotarły do Bangladeszu
Młodzież w szatach liturgicznych z Polski (fot. Mariusz Pacuła SVD)

Szaty liturgiczne z Polski dotarły do Bangladeszu

W ostatnich tygodniach do Bangladeszu dotarły dary polskich dobrodziejów misji zebrane w ramach Wielkanocnej Akcji Pomocy Kościołowi Misyjnemu 2020. Były wśród nich szaty liturgiczne i elementy wyposażenia kaplic.

Pracujący na miejscu o. Mariusz Pacuła SVD nadesłał krótką informację o sytuacji katolików w Bangladeszu i podziękowanie za nadesłane przedmioty. Oto list misjonarza.

Serdecznie pozdrawiam z parafii Najświętszej Marii Panny z Lourdes w Noakhali w Bangladeszu. Parafia liczy około 2000 wiernych i składa się z kilku wiosek zlokalizowanych wokół głównego kościoła parafialnego. Obsługujemy dodatkowo 2 boczne stacje dojazdowe, a w kolejnych 2 miejscach posługujemy wśród wyznawców hinduizmu.

Bangladesz jest krajem muzułmańskim. 92% ludności stanowią muzułmanie, 6% hinduiści, a 2% chrześcijanie. Katolików jest zaledwie 0,04%.

W Bangladeszu, jak w większości krajów muzułmańskich, tydzień pracy zaczyna się w niedzielę i kończy w czwartek. Piątek i sobota są dniami wolnymi. Dlatego niedzielne Msze Święte odprawiane są wcześnie rano albo wieczorem, gdyż młodzież, dzieci i wszyscy pracujący muszą udać się do swoich obowiązków

Parafia w Noakhali posiada szkołę podstawową oraz gimnazjum. Msze Święte organizowane są zatem po zajęciach szkolnych. Nauczyciele i młodzież chętnie przygotowują liturgię i oprawę Mszy Świętej, dlatego ważne było dla nas, byśmy mieli odpowiednie stroje dla służby liturgicznej. Jest to tym ważniejsze, iż parafianie w Bangladeszu zwracają bardzo dużą uwagę piękno liturgii. Dlatego jesteśmy wdzięczni Dobrodziejom misji z Polski za przesłane stroje liturgiczne dla dziewcząt i chłopców.

Niech złożone ręce naszej młodzieży będą podziękowaniem za Wasz dar. Z serca dziękuję i pozdrawiam.

Ojciec Mariusz Pacuła SVD

O. Mariusz Pacuła SVD w jednym z ornatów dostarczonych z Polski