Wiadomości

ŚWIAT MISYJNY

Werbiści w Regii Ural
Spotkanie werbistów pracujących w Regii Ural (for. archiwum SVD)

Werbiści w Regii Ural

Regia Ural funkcjonuje w strukturach Zgromadzenia Słowa Bożego od 1991 roku. Obejmuje swoim zasięgiem Białoruś i Rosję i jest największym na świecie misyjnym regionem werbistów.

Obecnie w 21 parafiach pracuje tam 40 kapłanów i braci zakonnych i liczba ta stale wzrasta. Werbiści są też najliczniejszym zgromadzeniem zakonnym w Rosji.

Początki Regii Ural sięgają 1991 roku, gdy pierwsi werbiści rozpoczęli regularną pracę na Białorusi. Z czasem udało się otworzyć parafie i domy misyjne na terenie Rosji, w tym na dalekiej Syberii.

- Nasze parafie i wspólnoty charakteryzują się otwartością na wszystkich bez wyjątku - mówi o. Anatolij Gamza SVD, Sekretarz ds. Misji w Legii Ural. - Jesteśmy wsparciem dla cudzoziemców, na przykład okazujemy pomoc studentom z Afryki oraz innych części świata, którzy przybyli do Rosji. W Moskwie pod naszymi skrzydłami znalazła swój dom wspólnota wietnamska, która liczy już około 200 świeckich katolików.

Świeccy współpracownicy aktywnie angażują się w pracę werbistów: pomagają organizować różne ewangelizacyjne wydarzenia, prowadzić stronę internetową i kanał na YouTube. Nie brakuje ludzi zainteresowanych werbistowskim charyzmatem i działalnością.

Odległość pomiędzy najdalej na zachód wysuniętą misyjną placówką werbistów w Kaliningradzie, a wysuniętą najbardziej na wschód werbistowską parafią w Błagowieszczeńsku wynosi 6525 km, czyli aż 7 stref czasowych. To ogromny obszar, w związku z czym koordynacja pracy wspólnot stanowi niejednokrotnie duże wyzwanie.

- Oczywiście, na naszych misyjnych drogach spotykamy różne trudności. Długie lata ateizmu w Rosji i na Białorusi zniszczyły tradycje kościelne, burzono świątynie - wyjaśnia o. Gamza. - W oficjalnej terminologii do chwili obecnej nie możemy określać siebie słowem „misjonarz”, gdyż w Rosji prowadzenie działalności misyjnej zastrzeżone jest wyłącznie dla prawosławia.

W Regii Ural pracują misjonarze z 7 narodowości, w tym 13 werbistów z Polski. 

globe element95px ver1Więcej o Regii Ural: https://www.youtube.com/watch?v=lnWVYXpONM8

globe element95px ver1Zobacz także: https://www.facebook.com/SVDUral/

O. Łukasz Chrunik SVD w jednej z syberyjskich wiosek (fot. archiwum SVD)

svdurl03O. Włodzimierz Siek SVD podczas Tygodnia Misyjnego w katedrze w Irkucku (fot. archiwum SVD)

svdurl04Parafianie w kościele św. Mikołaja w Wołgogradzie (fot. archiwum SVD)