Czytelnia

O świecie w kontekście misji

Rurópolis (BRAZYLIA)
Widok miasta (fot. Jeso Carneiro, za: https://www.flickr.com/photos/125816678@N05/26297737395)

Rurópolis (BRAZYLIA)

Z cyklu "Werbiści na krańcach świata"

Rurópolis jest miastem położonym w amazońskiej dżungli, w stanie Pará na północy Brazylii, na skrzyżowaniu autostrady transamazońskiej (Rodovia Transamazônica) z drogą Cuiabá–Santarém.

Miasto powstało na początku lat 70-tych XX wieku, wraz z budową drogi Transamazônica. Był to wynik zaplanowanej przez brazylijski Narodowy Instytut Kolonizacji i Reformy Rolnej (Instituto Nacional de Colonização e Reforma Agrária) szerokiej akcji kolonizacji Amazonii.

Uroczystego otwarcia miasta dokonał 12 lutego 1974 roku Emilio Garrastazu Médice, ówczesny prezydent Republiki Brazylii. Nazwano go Rurópolis Presidente Médice. Tym samym było pierwszym miastem wybudowanym od podstaw na autostradzie transamazońskiej. Miało też być jednym z przykładów udanej kolonizacji amazońskiej dżungli. Dlatego szybko po otwarciu miasta, w poszukiwaniu żyznych gruntów, zaczęli tutaj przybywać imigranci ze wszystkich regionów kraju.

Fiasko procesu kolonizacyjnego sprawiło jednak, że znaczenie miasta spadło do tego stopnia, że z czasem znalazło się ono w obszarze administracyjnym gminy Aveiro. Sytuacja była kuriozalna, gdyż z oficjalnego raportu z 1987 roku wynika, że między Rurópolis Presidente Médice a Aveiro nie istniały żadne drogi ani połączenia rzeczne, zaś stosunki handlowe między nimi realizowano za pośrednictwem gmin Santarém i Itaituba.

Dążąc do emancypacji politycznej i większego rozwoju miasta, lokalni liderzy i instytucje społeczne zaczęli dążyć do stworzenia prowizorycznej prowizji emancypacyjnej, która ostatecznie powstawła 12 lutego 1987 roku. 24 kwietnia 1988 roku zorganizowano plebiscyt, w wyniku którego miasto stało się samodzielną jednostką samorządową pod nazwą Rurópolis.

rrpls bra02
Przebieg autostrady transamazońskiej (Rodovia Transamazônica). Fot. Ministério dos Transportes, www.wikipedia.org

W pobliżu Rurópolis znajdują sie ważne amazońskie parki narodowe i rezerwaty przyrody: Floresta Nacional do Tapajós, Floresta Nacional do Trairão, Reserva Extrativista Riozinho do Anfrísio oraz Reserva Extrativista Rio Iriri.

W odległości ok. 70 km przepływa rzeka Tapajós, która jest jednym z najważniejszych i największych prawych dopływów Amazonki, dostarczając jej około 6% wody.

Werbiści rozpoczęli pracę w Rurópolis w 1994 roku. Obecnie pracuje tam 3 misjonarzy: z Togo, Indonezji oraz o. Artur Kałdowski SVD z Polski, który pracuje w Rurópolis od połowy 2016 roku.

Misjonarze mają do obsługi 4 kościoły w mieście oraz 40 kaplic misyjnych w okolicznych wioskach (najdalsza położona jest 96 km od miasta). Oprócz sprawowania sakramentów, prowadzą spotkania z katechistami, duszpasterstwo rodzin, małżeństw, młodzieży i małżeństw w separacji. Odwiedzają także rodziny, które potrzebują jakiejkolwiek pomocy.

rrpls bra05Niedziela Palmowa w Rurópolis (fot. za: www.facebook.com/kaldowski)

Trudności i przeszkód w pracy pastoralnej jest wiele - mówi o. Artur. - Wymienić tutaj trzeba ubóstwo mieszkańców, brak dobrych dróg, szerzący się bandytyzm, narkotyki, gangi, prostytucję wśród dzieci i młodzieży. Mamy też dość duże problemy z niektórymi wyznaniami protestanckimi, które są bardzo źle nastawione do katolików. Niszczą figurki Matki Bożej, wyrażają dużą nienawiść do Maryi, a samych katolików pomawiają o idolatrię.

Nasza praca polega na cierpliwości i miłowaniu drugiego człowieka, a resztę uzupełnia Bóg - dodaje o. Artur.

Rurópolis należy do Regii Amazońskiej naszego Zgromadzenia. Obecnie pracuje w niej 35 misjonarzy z 11 narodowości, w tym 4 Polaków.

Więcej fotografii z pracy w Rurópolis zobaczyć można na profilu facebookowym o. Artura Kałdowskiego - zob. https://www.facebook.com/kaldowski.

Źródła: www.ruropolis.pa.gov.br, Catalogus SVD


CIEKAWOSTKI

  • 40 tys. - populacja miasta i gminy
  • 1170 km - odległość drogowa od Belem (stolica stanu Pará)
  • 1500 km - odległość w linii prostej od Brasilii (stolica Brazylii)
  • 9400 km - odległość od Warszawy
  • ok.190 km - odległość w linii prostej od Amazonki
  • -5 godz. - różnica czasu między Warszawą

 rrpls bra05O. Artur Kałdowski SVD z młodzieżą (fot. za: www.facebook.com/kaldowski)