Wiadomości

POLSKA

Przekazano czek na budowę studni w Czadzie
Fot. Kacper Gościniak

Przekazano czek na budowę studni w Czadzie

8 marca 2024 r., podczas Mszy św. na zakończenie rekolekcji wielkopostnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wielkopolskim, został wręczony  czek na budowę Studni św. Mateusza Apostoła w Czadzie, która powstanie w ramach werbistowskiej akcji “Woda dla Afryki”.

W imieniu szkoły czek o wartości 4000 euro na ręce o. Erica Kossi Hounake SVD przekazała pani dyrektor Ilona Bałoniak wraz z przedstawicielami młodzieży. O. Eric, głoszący w Koźminie Wielkopolskim rekolekcje wielkopostne, pochodzi z Togo, gdzie dzięki ofiarom ze zbiórki „Miód dla Afryki”, została wybudowana Studnia św. Wawrzyńca. Jej poświęcenie otwarcie poświęcenie odbyło się 13 lutego w wiosce Koulardo na północy Togo.

Studnia św. Mateusza Apostoła powstanie w wiosce Guelkou, która jest jedną z stacji dojazdowych Parafii św. Piotra i Pawła w Doyon, w diecezji Moundou w Czadzie. Wioskę zamieszkuje około 2500 mieszkańców, w tym katolicy, protestanci, muzułmanie oraz wyznawcy afrykańskich religii tradycyjnych. Katolicy stanowią 50% ludności wioski. 

czek kozminwlkp02Fot. Kacper Gościniak

– Mieszkańcy Guelkou nie mają bieżącej wody i zaopatrują się w nią w rzece Wey, oddalonej 3 km od wioski. To jedne źródło wody w pobliżu tej wioski – pisze z Czadu o. Thierry Koula SVD, przełożony misji werbistowskiej w Czadzie. – Woda z rzeki służy do codziennego użytku w domostwach, jednak jest brudna i tak słabej jakości, że powoduje różne choroby i jest praktycznienie niezdatna do użytku.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w akcję „Miód dla Afryki” i tym, którzy tę akcję wsparli. Środki pieniężne zostały zebrane w parafiach: Borzęciczki, Golina. Kobierno, Lutogniew, Mokronos, Rozdrażew, Starygród, Wałków, Wielowieś oraz parafii św. Stanisława i Wawrzyńca w Koźminie Wielkopolskim. Studnia będzie nosiła imię św. Mateusza, który został wybrany przez młodzież szkoły średniej.

– Radość tych ludzi utwierdza nas w przekonaniu, że razem czynimy dobro i daje siłę do dalszej pracy – mówi ks. Mateusz Setecki, katecheta w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wielkopolskim. – Mamy nadzieję, że wybudujemy kolejną studnię i uszczęśliwimy ludzi, którzy nie mają dostępu do czystej wody pitnej. (adm)

czek kozminwlkp02O. Eric Hounake SVD z młodzieżą Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wielkopolskim (fot. ks. Mateusz Setecki)