Papież Franciszek, na wzór św. Jana Pawła II, był bez wątpienia „papieżem misyjnym”. Jego misyjność nie polegała na tym, że odwiedzał tak zwane „kraje misyjne”, czyli regiony świata naznaczone biedą i brakiem perspektyw, gdzie Ewangelia jest mało znana. Franciszek był papieżem powszechnej misji Kościoła. Wzywał każdego wierzącego i każdy Kościół lokalny do świadectwa o wierze i do głoszenia Chrystusa z radością. Realizując tę misję często spotykał werbistów.
Bardzo miło było słuchać na przykład weterana misji w Argentynie, o. Kazimierza Grabowskiego SVD, jak opowiadał o swoim spotkaniu z kardynałem Bergoglio, kiedy ten był jeszcze biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Inny współbrat z doświadczeniem w Argentynie, o. Mirosław Piątkowski SVD, napisał książkę „Zrozumieć papieża Franciszka”, a o. Stefan Kukuła SVD miał szczęście podróżować z kardynałem Bergoglio jako sąsiadem w samolocie przez Atlantyk.
Tych osobistych spotkań było oczywiście dużo, dużo więcej. Mają one ważne znaczenie, bo uświadamiają nam, że kiedy kardynał Bergoglio zwracał się do werbistów jako papież Franciszek, to był zorientowany, do kogo mówi. Wiedział na czym polega charyzmat werbistów, znał ich pracę i osiągnięcia, jak również ich niedostatki. Warto przyjrzeć się nieco jego najbardziej oficjalnym wypowiedziom, skierowanym do werbistów z okazji kapituł generalnych w 2018 i w 2024 roku.
Mottem kapituły w 2018 roku były słowa św. Pawła „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14). Wychodząc od tych słów papież nakreślił trzy aspekty naszego życia i misji: zaufanie, przepowiadanie, braterstwo. Zaufanie w działanie Bożej Opatrzności powinno prowadzić misjonarza do odważnego działania: „Nie pozwólmy - mówił papież - aby wśród nas, czyli tych, którzy doświadczyli Bożej miłości, dominował strach i zamknięcie się na innych; nie stawiajmy przeszkód działaniu Ducha Świętego, nie hamujmy go”. Dlatego właśnie papież skierował do werbistów następujące wezwanie: „Zachęcam was, byście odnowili Wasze zaufanie do Pana i abyście wyszli bez strachu dawać świadectwo o radości Ewangelii”. Bo „w sercu każdego werbisty, jak niegasnący ogień, powinny brzmieć słowa św. Pawła: ‘Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!’” (1 Kor 9,16).
28 czerwca 2024. Spotkanie papieża Franciszka z uczestnikami XIX Kapituły Generalnej (fot. archiwum SVD)
Dla werbisty cały świat jest terenem misyjnym, bo misyjny nakaz wychodzi poza granice krajów i kultur. „To jest związane pewnym brakiem uporządkowania - ostrzegł nas papież - ale sprawa polega na tym, aby ruszyć, porządek przyjdzie potem. Życie misjonarza zawsze jest związane z brakiem uporządkowania. Jedno tylko daje pewność porządku: modlitwa. Misjonarz idzie naprzód z modlitwą”.
W 2024 roku mottem kapituły były słowa z Ewangelii „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi” (Mt 5,16). Papież wezwał werbistów do zjednoczenia z Jezusem - Słowem Bożym, bo od Niego pochodzi to światło, którym mają świecić przed ludźmi. Jako misjonarze mamy być wierni i twórczy. Wierność ucznia, życie zgodne z wymaganiami Mistrza, znajduje swój wyraz w uśmiechu i radości Ewangelii. Natomiast twórczość nie tyle jest kwestią pokazywania własnych talentów, ale „prawdziwa praca misyjna pochodzi od Słowa i Ducha, to znaczy od żyjącego w Was. To On, a nie my, pociąga ku sobie serca!”.
W obliczu wielkich problemów współczesnego świata - wojen, cierpień, dyskryminacji - papież wezwał werbistów, by byli tymi, którzy „czynią pokój”, którego świat tak potrzebuje. W słowach osobistej refleksji nakreślił jaka powinna być nasza postawa w świecie:
„Lubię czytać w Dziejach Apostolskich o tym, co czyni Duch Święty. Tam jest mowa o zamieszaniu, każdy mówi, ale oni się nawzajem rozumieją. Tak, często w sytuacji zamieszania Duch prowadzi Kościół naprzód. Nie bójcie się konfliktów! Nie stwarzajcie konfliktów, ale również nie bójcie się ich. Nie bójcie się zamieszania w dzisiejszej kulturze. Duch może w nią wejść”.
Słowa papieża dostępne są na stronach internetowych Stolicy Apostolskiej. Warto czytać je ciągle na nowo, żeby ożywiać w sobie ducha prawdziwie misyjnego. To najlepszy akt wdzięczności dla tego wielkiego papieża!
Dariusz Pielak SVD
28 czerwca 2024. Spotkanie papieża Franciszka z uczestnikami XIX Kapituły Generalnej (fot. archiwum SVD)
Tekst ukaże się w miesięczniku MISJONARZ, nr 6/2025