Wiadomości

POLSKA

Obchody 25. rocznicy beatyfikacji werbistów męczenników
-

Obchody 25. rocznicy beatyfikacji werbistów męczenników

W dniach 8-16 czerwca odbędą się obchody 25. rocznicy beatyfikacji werbistów męczenników. Znaleźli się w gronie 108 męczenników II wojny światowej wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II, podczas uroczystości w Warszawie, 13 czerwca 1999 r. Sa to ojcowie Ludwik Mzyk, SVD, Stanisław Kubista SVD, Alojzy Liguda SVD oraz brat Grzegorz Frąckowiak SVD.

Centralne obchody Polskiej Prowincji werbistów odbędą się 8 czerwca 2024 r. w Chludowie koło Poznania. Wezmą w nich udział przedstawiciele wspólnot werbistowskich z całej Polski, a także przedstawiciele parafii rodzinnych błogosławionych oraz przyjaciele misji werbistowskich. W kościele parafialnym pod wezwaniem Wszystkich Świętych zostanie odprawiona uroczysta Msza święta, które będzie przewodniczył bp Józef Roszyński SVD, ordynariusz diecezji Wewak w Papui-Nowej Gwinei. Następnie w sali gminnej, tzw. Starym Barze,  o. dr Andrzej Miotk SVD, kustosz Archiwum Założyciela Zgromadzenia Słowa Bożego - Arnolda Janssena w Rzymie, przedstawi wykład okolicznościowy pt. „Kontekst historyczny męczeństwa błogosławionych werbistów a postawa Zarządu Generalnego SVD”. Po południu odbędzie się wyjazd do Fortu VII w Poznaniu, który był pierwszym obozem koncentracyjnym na ziemiach polskich. Tutaj, 20 lutego 1940 r., został zamordowany bł. o Ludwik Mzyk SVD, magister nowicjuszy w Chludowie. Tutaj także przez jakiś czas był więziony bł. br. Grzegorz Frąckowiak SVD. 

W niedziele 9 oraz 16 czerwca odbędą się uroczystości w parafiach rodzinnych błogosławionych męczenników. W pierwszym terminie w Parafii św. Jakuba w Cerekwicy Starej (bł. br Grzegorz Frąckowiak SVD), Parafii Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie (bł. o. Stanisław Kubista SVD) oraz Parafii Ducha Świętego w Winowie (bł. o. Alojzy Liguda SVD). 16 czerwca natomiast odbędą się obchody w Parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, skąd pochodził bł. o. Ludwik Mzyk SVD. Uroczystościom tym przewodniczyć będą werbiści, którzy wygłoszą okolicznościowe homilie na Mszach świętych. W parafiach będzie można także zapoznać się z wystawami o życiu i męczeństwie błogosławionych oraz zaopatrzyć się w materiały wydane specjalnie na tę okoliczność.

12 czerwca, w liturgiczne wspomnienie 108. męczenników II wojny światowej, obchody odbędą się we wszystkich wspólnotach zakonnych i parafiach werbistowskich w Polsce.

- Od samego początku procesu beatyfikacyjnego naszych współbraci męczenników wiele osób modliło się za ich przyczyną, dziękując Bogu za ich świadectwo i prosząc o wstawiennictwo u Pana Boga - mówi o. Sylwester Grabowski SVD, Prowincjał polskich werbistów. - Mamy też nadzieję, iż do czterech błogosławionych werbistów niedługo dołączą kolejni współbracia, których procesy beatyfikacyjne się toczą i którzy będą wypraszać łaski dla naszej posługi misyjnej.

- Nasi Męczennicy pozostali wierni misyjnemu powołaniu. Ich życie złożone w ofierze ukazuje sens krzyży misyjnych, które kiedyś otrzymali - napisał o. Paulus Budi Kleden SVD, przełożony generalny werbistów, w przedmowie do okolicznościowego albumu wydanego z okazji srebrnego jubileuszu beatyfikacji. - Kiedy oddajemy im cześć w 25. rocznicę ich beatyfikacji, symbolicznie wręczają nam swoje krzyże misyjne, aby przypomnieć, że kiedy jesteśmy powołani, winniśmy przyjmować to powołanie z zaangażowaniem i otwartością na poświęcenie.

globe element95px ver1Więcej o błogosławionych werbistach męczennikach:
www.svdmartyrs.com

25beatyfikacja plakat ogolny 900px