Wiadomości

POLSKA

Spotkanie z misjonarzem z Zimbabwe
O. Maciej Malicki SVD podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 17 w Gdańsku (fot. Anna Machul)

Spotkanie z misjonarzem z Zimbabwe

24 kwietnia 2024 r. w gdańskiej Szkole Podstawowej nr 17 odbyło się spotkanie misyjne z o. Maciejem Malickim SVD, misjonarzem w Zimbabwe. Uczniowie mieli okazję posłuchać o pracy, życiu, wierze i zwykłej codzienności mieszkańców tego afrykańskiego kraju.

Ojciec Maciej pochodzi z Gdańska, dlatego będąc na urlopie w rodzinnym mieście wykorzystał czas, by poprowadzić niezwykle ciekawe spotkanie. Najpierw poprowadził zajęcia w jednej z młodszych klas, która jest prowadzona metodą projektu, a ze starszymi klasami spotkał się na sali gimnastycznej.

Zainteresowanie było bardzo duże szczególnie dlatego, że ojciec Maciej robi piękne zdjęcia, które przykuwały uwagę i prowokowały do licznych pytań. Niejedna osoba zamarzyła o podróży do afrykańskich zakątków, by doświadczyć codzienności zupełnie odmiennej od naszej. Ojciec opowiadał o jedzeniu, o służbie zdrowia, o szkołach i dzieciach a także o wierze ludzi tam mieszkających.

- Spotkania Misyjne odbywają się w mojej szkole w ramach innowacji misyjnej „Misje kluczem do poznania siebie i świata”. Od kliku lat organizuję spotkania z misjonarzami, akcję „Uczniowie-Uczniom” i konkurs plastyczny „Gdy myślę misje…”. Wszystko po to, by wspierać uczniów w rozwoju opartym na otwartości, szacunku, empatii i wrażliwości - mówi Anna Machul, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Gdańsku i współorganizatorka spotkania. - Każde takie spotkanie kieruje nas ku wdzięczności, za to, co posiadamy oraz za misjonarzy, którzy pracują w różnych miejscach na świecie.

Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 17 w Gdańsku zostało zorganizowane przy współpracy z Referatem Misyjnym Księży Werbistów w Pieniężnie. (adm)

mmalicki spotk gdansk03O. Maciej Malicki SVD podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 17 w Gdańsku (fot. Anna Machul)