Wiadomości

POLSKA

Nagrody im. o. Mariana Żelazka 2025
Irena Kaczmarzyk odbiera Nagrodę im. o. Mariana Żelazka (fot. Łukasz Goławski SVD)

Nagrody im. o. Mariana Żelazka 2025

25 kwietnia 2025 roku, podczas XIII Czuwania Modlitewnego Rodziny Arnoldowej na Jasnej Górze, wręczono kolejne Nagrody im. o. Mariana Żelazka. W tym roku nagrodzone zostały panie Małgorzata Strugała i Anna Żerdzińska-Pszczółka, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Zabrzu-Rokietnicy oraz Irena Kaczmarzyk z Olesna, której inicjatywa zapoczątkowała werbistowską akcję "Woda dla Afryki". Wszystkie panie są niestrudzonymi animatorkami dzieła misyjnego w Polsce.

Małgorzata Strugała i Anna Żerdzińska-Pszczółka są rodzonymi siostrami i od 12 lat pracują w Szkole Podstawowej nr 28 w Zabrzu Rokietnicy. Pani Małgorzata jest kierownikiem świetlicy i pedagogiem, a pani Anna jest katechetką. Jasno i odważnie deklarują swoją przynależność do Kościoła i podejmują animację misyjną. Co roku w atrakcyjny sposób organizują w październiku Tydzień Misyjny, w którym uczestniczą wszyscy uczniowie szkoły. Za każdym razem, jako goście specjalni, występują misjonarze werbiści. Dzięki temu idea misyjna jest zakorzeniana od najmłodszych lat. Obie panie na różne sposoby propagują w swoim środowisku Misyjne Msze Wieczyste, a także są matkami adopcyjnymi dzieci z Madagaskaru w ramach projektu prowadzonego przez werbistów. Także od 12 lat z dużym zaangażowaniem współtworzą comiesięczne Spotkania Misyjne ze św. Małgorzatą w Bytomiu, będąc odpowiedzialnymi za ich część duchowo-formacyjną.

czrodzarn2025 nagr zelazek02Małgorzata Strugała i Anna Żerdzińska-Pszczółka z Nagrodą im. o. Mariana Żelazka (fot. Łukasz Goławski SVD)

Irena Kaczmarzyk która mając 18 lat całkowicie utraciła wzrok. Już wcześniej nie widziała na jedno oko. Nie mogąc wykonywać wyuczonego zawodu ogrodnika, ukończyła liceum wieczorowe, a następnie dwuletnie studium masażu w Krakowie. Od 1993 roku jest masażystką. Do zabiegów używa oliwki z Jasnej Góry i zawsze modli się za swoich pacjentów. Przez lata wspierała misyjną działalność werbistów poprzez zamawianie Mszy Wieczystych, jednak chciała czegoś więcej. Pod wpływem pewnej rozmowy postanowiła zaoszczędzone pieniądze przekazać na wybudowanie studni głębinowej w Afryce, mimo że werbiści wówczas tym się nie zajmowali. Do tej idei dołączył jej dziekan ks. Walter Lenart wraz z parafią Bożego Ciała w Oleśnie. Dzięki temu w wiosce Sadori Koumongoukan w Togo, 3 marca 2021 roku, została poświęcona studnia św. Anny. Inicjatywa pani Ireny zapoczątkowała szeroką akcję Referatu Misyjnego w Pieniężnie pod nazwą „Woda dla Afryki”, w ramach której do tej pory wybudowano 54 studnie głębinowe. Z kolei ta akcje przerodziła się w sztandarowy projekt jubileuszowy całego Zgromadzenia „150 studni na 150-lecie”. A wszystko zaczęło się od z pozoru skromnej inicjatywy niewidomej osoby.

czrodzarn2025 nagr zelazek02Irena Kaczmarzyk ze statuetką i o. Andrzejem Danilewiczem SVD (fot. Łukasz Goławski SVD)

Czym jest Nagroda im. o. Mariana Żelazka?

Nagroda im. o. Mariana Żelazka została ustanowiona w 2016 roku, aby godnie uhonorować osoby, organizacje bądź instytucje, które w wybitny sposób wspierają lub propagują działalność misyjną Zgromadzenia. Spośród zgłoszonych kandydatów Kapituła Nagrody wybiera każdorazowych laureatów. Stara się przy tym uwypuklić różnorodny charakter ich zaangażowania, co ma pokazać wielość możliwości wspierania dzieła misyjnego.

Patronem Nagrody jest o. Marian Żelazek SVD (1918-2006), najbardziej znany polski werbista, który 56 lat pracował w Indiach, z czego większość czasu spędził wśród trędowatych w mieście Puri nad Zatoką Bengalską. Był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla, a Senat RP ogłosił go człowiekiem roku 2007, podając go jako „Wzór Polaka przełamującego bariery między ludźmi w duchu chrześcijańskiego ekumenizmu i uniwersalizmu”. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Nagrodę stanowi 30-centymetrowa statuetka z brązu z sylwetką o. Żelazka na tle mapy Indii. Każda ma swój kolejny numer. Podstawa statuetki wykonana jest z marmuru o nazwie Madurai Gold wydobywanego w południowo-środkowych Indiach. Autorką statuetki jest artystka-rzeźbiarka Dorota Dziekiewicz-Pilich.

- Nagrodzone na przestrzeni lat osoby i instytucje, choć w wybitny sposób wspierają misje i misjonarzy, to stanowią jedynie wycinek wielkiej rzeszy ludzi, często szerzej nikomu nieznanych, którzy angażują się w wielkie dzieło misyjne Kościoła. Tą nagrodą próbujemy objąć także i ich - mówi o. Andrzej Danilewicz SVD, Sekretarz Kapituły Nagrody im. o. Mariana Żelazka.

Poznaj wcześniejszych laureatów Nagrody

czrodzarn2025 nagr zelazek02Fot. Łukasz Goławski SVD

czrodzarn2025 nagr zelazek02Fot. Łukasz Goławski SVD