Wiadomości

POLSKA

Nowicjusz Arkadij Butenko przyjął strój zakonny
Fot. Paweł Wodzień SVD

Nowicjusz Arkadij Butenko przyjął strój zakonny

W niedzielę Chrztu Pańskiego, 12 stycznia 2020 roku, w Domu Misyjnym w Chludowie odbyła się ceremonia obłóczyn, czyli przyjęcie stroju zakonnego przez nowicjusza Arkadija Butenko.

Mszy Świętej, której przewodniczył prowincjał Polskiej Prowincji SVD, o. Sylwester Grabowski SVD, uczestniczyli werbiści z Chludowa, siostry SSpS oraz zaproszeni goście.

W homilii o. prowincjał przybliżył znaczenie chrztu Jezusa w Jordanie, zwracając uwagę, że wydarzenie to było niejako dalszym etapem Epifanii Jezusa, która rozpoczęła się 30 lat wcześniej, gdy mędrcy ze Wschodu przybyli złożyć pokłon nowonarodzonemu Mesjszowi.

Po homilii nastąpiła właściwa ceremonia obłóczyn. Boże, zwracamy się pokornie do Twojej łaskawości, abyś pobłogosławić raczył tę sutannę, która wyraża pokorne serce i pogardę świata, a której widok ma przypominać Twojego sługę, Arkadija, jego postanowienia – modlił się o. Grabowski święcąc sutannę. - Spraw, aby świętą szatę czystości, jaką za Twoim natchnieniem przyjmuje, przy Twojej pomocy zachował nieskalaną.

Przepasując nowicjusza czarnym pasem, który również jest elementem werbistowskiego stroju zakonnego, prowincjał modlił się: „Niech Pan cię opasze pasem sprawiedliwości, abyś przy Jego pomocy przezwyciężył ciało i zawsze trwał w Jego miłości. Amen.”

Na zakończenie Mszy Św. prowincjał podziękował o. Franciszkowi Bąkowi SVD, magistrowi nowicjatu oraz jego zastępcy, o. Franciszkowi Laka SVD, za formację nowicjusza, zaś całej werbistowskiej wspólnocie w Chludowie za pomoc w tworzeniu atmosfery. Podziękował też posługującym w Chludowie siostrom Służebnicom Ducha Świętego (SSpS) oraz wszystkim, którzy Arkadija wspierają modlitwą. Jemu samemu natomiast życzył mocy wytrwania w powołaniu, Bożej łaski i wsparcia współbraci i najbliższych.

Arkadij Butenko pochodzi z Wołgogradu, diecezja Saratow, w Rosji. Urodził się w 1994 roku.

Homilię o. prowincjała Sylwestra Grabowskiego SVD można odsłuchać TUTAJ.

Za: chludowo.werbisci.pl

Fot. Paweł Wodzień SVD