Wiadomości

POLSKA

Otwarcie Trybunału Rogatoryjnego Pomocniczego w Chludowie
O. Marian Żelazek w Chludowie (fot. Feliks Kubicz SVD)

Otwarcie Trybunału Rogatoryjnego Pomocniczego w Chludowie

8 grudnia w werbistowskiej Parafii Wszystkich Świętych w Chludowie odbędzie się uroczyste otwarcie Trybunału Rogatoryjnego Pomocniczego Procesu Beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD.

Uroczystości, która rozpocznie się o godz. 10.30, będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Członkowie trybunału będą składać przysięgę, zostaną przekazane protokoły nominacyjne.

Zgodę na przeprowadzenie procesu rogatoryjnego Sługi Bożego o. Mariana Żelazka SVD  w Polsce wydała archidiecezja poznańska. Przychyliła się tym samym do prośby abpa Johna Barwy SVD z diecezji Cuttack-Bhubaneshwar w Indiach, który poprosił o to w związku z dużą liczbą świadków w procesie beatyfikacyjnym pochodzących z Polski.

To szczególna uroczystość, zwłaszcza dla parafii chludowskiej i dla naszej wspólnoty misyjnej – mówi o. Henryk Kałuża SVD, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego. - Od tego momentu Trybunał będzie mógł rozpocząć przesłuchania świadków w procesie beatyfikacyjnym o. Mariana Żelazka.

Osobami odpowiedzialnymi za prowadzenie procesu w Polsce są:

  • ks. Rafał Pajszczyk – przewodniczący Trybunału Rogatoryjnego
  • o. Henryk Kałuża SVD – wicepostulator
  • o. Jan Wróblewski SVD – promotor sprawiedliwości
  • o. Franciszek Bąk SVD – notariusz,
  • o. Wojciech Grzymisławski SVD – notariusz

Trybunał Rogatoryjny (wł. rogare – prosić) to grupa ludzi wyłoniona przez Kościół katolicki zajmująca się prowadzeniem procesu beatyfikacyjnego lub kanonizacyjnego. W wielu przypadkach powołuje się Trybunał Rogatoryjny Pomocniczy, który ma przejąć część prac (np. przesłuchiwanie świadków) i tym samym usprawnić przeprowadzenie procesu. Akta zgromadzone przez polski Trybunał Rogatoryjny zostaną dołączone do akt procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka.

Więcej informacji o życiu i pracy o. Mariana Żelazka i o przebiegu jego procesu beatyfikacyjnego można znaleźć na stronie www.marianzelazek.werbisci.pl.